Німецькі лікарі вперше вилікували аж сімох пацієнтів від токсичного епідермального некролізу, який є смертельним ураженням шкіри через реакцію на ліки чи інфекції. Це вдалося зробити завдяки визначенню та пригніченню сигнального шляху, який запускає перебіг хвороби, внаслідок якої в людей відшаровується шкіра більш ніж на 30 відсотках поверхні тіла. Медики сподіваються, що розроблений ними препарат скоро пройде клінічні дослідження та допоможе пацієнтам з цією рідкісною хворобою, які раніше отримували лише підтримувальну терапію. Дослідження опублікували в журналі Nature.
Відділення епідермісу від решти шарів шкіри, яке спостерігається у пацієнтів з токсичним епідермальним некролізом та синдромом Стівенса-Джонсона. Nephron / Wikimedia Commons
Як вдалося відкрити новий метод лікування?
Дослідники проводили дослідження білкових профілів клітин шкіри та імунної системи, щоб визначити ті білки, які призводять до відшаровування шкіри. Як виявилося, у пацієнтів з токсичним епідермальним некролізом активувалися сигнальні шляхи JAK/STAT й інтерферону, які беруть участь в імунних реакціях і регуляції клітинного циклу.
Пригнічення білків JAK за допомогою препаратів, які використовують для лікування деяких автоімунних захворювань, зменшувало ураження шкіри у мишей з некролізом. Крім того, воно сприяло швидшому відновленню пацієнтів з токсичним епідермальним некролізом і близьким до нього синдромом Стівенса-Джонсона. Усі семеро пацієнтів позбулися хвороби та не мали значних побічних ефектів.
Результати відкривають шлях до клінічних випробувань препаратів, що пригнічують білки JAK, для лікування токсичного епідермального некролізу, синдрому Стівенса-Джонсона та інших важких уражень шкіри. Успішне винайдення ліків від цих хвороб підкреслює потенціал аналізу білкових профілів для визначення мішеней для лікування раку чи автоімунних захворювань.
Що відомо про лікування захворювань шкіри
🩹 Шведські дослідники розробили прототип пластиру з мікроголками та антибіотиком для лікування шкірних інфекцій, які можуть призводити до некролізу шкіри.
🐀 Оскільки у пацієнтів з діабетом рани загоюються повільніше, тайські науковці надрукували штучну шкіру, яка допомагає їх загоїти. Поки що її перевірили на пацюках.
🧤 Американські біоінженери створили штучну шкіру, яка схожа на елементи одягу, такі як рукавички, та має допомагати загоювати рани з об’ємною поверхнею.