Гормональні контрацептиви пов'язали з підвищеним ризиком раку грудей

Британські й австралійські науковці виявили, що оральні контрацептиви — і комбіновані, і лише прогестагенові — пов'язані з підвищеним ризиком розвитку раку молочної залози. Додатковий ризик незначний і його слід аналізувати з урахуванням переваг від приймання контрацептивів для окремих пацієнток, йдеться у статті журналу PLOS Medicine.

Reproductive Health Supplies Coalition / Unsplash

Reproductive Health Supplies Coalition / Unsplash

Як встановили зв'язок?

Раніше дослідження вже вказували, що використання комбінованих оральних контрацептивів для жінок, у склад яких входять гормони естроген і прогестаген, пов'язане зі злегка збільшеним ризиком раку молочних залоз. Однак щодо контрацептивів, до складу яких входить лише прогестаген і які набули за останні роки значного поширення, інформація щодо ризику раку недостатня. Тож науковці Оксфордського університету та Університету Аделаїди проаналізували медичну історію 9 498 жінок молодших за 50 років, у яких розвинувся рак грудей, та 18 171 жінки без раку. При цьому дослідники звертали увагу на те, чи призначалися цим жінкам контрацептиви.

Який ризик виявили?

Понад третини жінок приймали оральні контрацептиви в якийсь період життя і в половині випадків це були препарати лише з прогестагеном. Результати аналізу свідчать, що для обох типів гормональних контрацептивів, незалежно від форми введення (пігулки, ін'єкції, імплантати тощо), їх приймання супроводжується збільшенням ризику раку молочних залоз на 20-30 відсотків.

Зіставивши результати з даними попередніх досліджень, вчені дійшли висновку, що 15-річний надмірний ризик у зв'язку з п'ятирічним прийманням оральних контрацептивів коливається від 8 додаткових випадків раку грудей на 100 000 пацієнтів, якщо вік жінки 16-20 років, і до 265 додаткових випадків раку на 100 000 пацієнтів, якщо вік жінки 35-39 років. Однак у відсотках збільшення ризику незначне — з 0,084 до 0,093 відсотка для жінок у групі 16-20 років і з 2,0 відсотків до 2,2 відсотка для жінок 35-39 років. Автори наголошують, що лікарі мають враховувати ці ризики, беручи до уваги переваги від контрацептивів, зокрема при їх використанні для лікування патологій.