Нейробіологи запропонували прослуховувати рухи очей за допомогою спеціальних мікрофонів, вмонтованих у навушники, щоб завчасно діагностувати хворобу Альцгеймера. Річ у тім, що у пацієнтів з цією хворобою одним із перших симптомів може бути сповільнення рухів очей та зменшення їхньої точності. Якщо точність цього методу підтвердять на людях, він може стати недорогим і безболісним методом ранньої діагностики хвороби Альцгеймера. Про це розповів ScienceAlert з посиланням на конференцію Американського акустичного товариства.
Як працює новий метод?
Науковці зосередилися на рухах очей, що називаються сакади — це такі мимовільні швидкі синхронні рухи обох очей, які відбуваються, зокрема, під час зміщення фокуса зору чи руху об’єкта, на який дивиться людина. Такі рухи загалом тривають десятки мілісекунд, а на початкових стадіях хвороби Альцгеймера ці рухи можуть затримуватися на кілька мілісекунд.
Метод науковців базується на тому, що сакади спричиняють вібрації барабанних перетинок, які можуть вловлювати чутливі мікрофони. Технологію планують протестувати на 35 пацієнтах з хворобою Альцгеймера та 35 здорових добровольцях, які проходитимуть різні тести на фіксацію погляду, щоб визначити чутливість і точність цього методу. У майбутньому це дозволить розробити простий метод визначення хвороби Альцгеймера, який може визначати її швидше за конвенційні методи.
Які ще ранні методи виявлення хвороби Альцгеймера існують
👀 В очах виявили також біомаркер нейродегенеративних змін NfL, який може вказувати на хворобу Альцгеймера, щоправда, визначати його можна тільки за зразками зі склистого тіла.
👃 Бета-амілоїд, накопичення якого в мозку пов’язують зі хворобою Альцгеймера, вперше визначили у носовому слизі людей.
🩸 Хворобу Альцгеймера можливо визначати за біомаркерами у крові: німецькі науковці визначили три мікроРНК, що пов’язані з нею, а модель шведських науковців виявила хворобу за двома білками.
🤖 За шість років до появи симптомів на хворобу Альцгеймера вказала модель штучного інтелекту за особливостями мовлення.