Неінтенсивний ультразвук зменшив наслідки втрати крові

Застосування неінтенсивного пульсуючого ультразвуку в районі шиї зменшило в пацюків і в учасників невеликого клінічного дослідження прояви геморагічного шоку, який виникає внаслідок втрати великих об’ємів крові. Завдяки застосуванню ультразвуку в пацієнтів підвищився кров’яний тиск, а у пацюків було очевидне покращення роботи серця та надходження крові з киснем до органів. Зазвичай геморагічний шок лікують переливанням крові для відновлення її об’єму в тілі, але це може бути неможливо в умовах військових дій, тож новий метод може допомогти стабілізувати пацієнта на шляху до лікарні. Дослідження опублікували в журналі Science Advances.

Неінтенсивний ультразвук зменшив наслідки втрати крові. Unsplash

Неінтенсивний ультразвук зменшив наслідки втрати крові. Unsplash

Як ультразвук покращив стан після втрати крові?

Науковці штучно викликали геморагічний шок у пацюків, спричинивши у них втрату крові. Після цього застосували стимуляцію неінтенсивним пульсуючим ультразвуком і слідкували за змінами в стані тварин. Як з’ясувалося, цей ультразвук впливав на нерви симпатичної нервової системи, які викликали скорочення гладких м’язів кровоносних судин і звуження самих судин. Також він сприяв вивільненню в кров таких гормонів, як адреналін, що сприяли пришвидшенню серцебиття та підвищенню кров’яного тиску.

Науковці з’ясували, що ультразвук впливав на ядра мозку, відповідальні за регулювання кров’яного тиску. Коли активність цих ядер пригнічували чи частково видаляли в пацюків симпатичні нерви, дія ультразвуку зменшувалася чи зникала зовсім. У попередньому клінічному дослідженні на 12 пацієнтах з геморагічним шоком ультразвук викликав у них таке ж покращення стану, як і в пацюків. Хоча науковці не могли оцінити у них роботу серця та наповнення органів кров’ю, припускають, що підвищення кров’яного тиску мало б позитивно повпливати на ці показники.

  • Раніше дослідники застосували стимуляцію нервів для зупинення самої кровотечі та запобігання втраті крові. Вони створили «нейротурнікет», який за допомогою електричних імпульсів стимулював блукаючий нерв і викликав згортання крові.