Вчені придумали спосіб доставляти до кишківника РНК-ліки, які зазвичай доводиться вводити просто у вену, адже після ковтання вони руйнуються у травній системі. Для цього дослідники загорнули ліки в наночастинки коров’ячого молока, що допомогло їм в цілості дістатися до кишківника та зупинити запалення. Результати дослідження вчені опублікували в Journal of Nanobiotechnology.
Навіщо загортати РНК?
Ліки на основі РНК можна використовувати для лікування раку та низки інших захворювань, проте у незміненому вигляді вони руйнуються у шлунково-кишковому тракті і не досягають цільових тканин. Традиційно для їхньої доставки використовували або внутрішньовенне введення, або оральне введення за допомогою синтетичних наночастинок, які також є недостатньо стабільними та ефективними у межах кишківника.
Вирішити цю проблему дозволили природні наночастинки, позаклітинні везикули з коров’ячого молока, за допомогою яких в організмі тварин та людини хімічні речовини транспортуються між клітинами. РНК-ліки, загорнуті у везикули, змогли безпечно дістатися кишківника піддослідних щурів та знизити активність макрофагів — клітин імунної системи, що беруть участь у прогресуванні запалення. Вчені сподіваються, що такий природний та безпечний спосіб доставки РНК-ліків допоможе у лікуванні не лише запальних процесів у кишківнику, але й інших складних у терапії хвороб.
- Раніше ми вже писали про доставку мРНК-вакцин за допомогою наночастинок, яка може зробити процес щеплення простішим і доступнішим.