Накопичення криги прискорило обертання Марса. Тепер його дні коротші

Обертання Марса прискорюється — щороку доба на планеті скорочується на 0,00076 мілісекунди, свідчить аналіз даних станції InSight, яка працювала на планеті чотири роки. Вчені вважають, що прискорити Марс могло накопичення криги на його полярних шапках або наслідки останнього льодовикового періоду, який пережила планета. Про дослідження розповідає Лабораторія реактивного руху NASA, а стаття науковців опублікована у журналі Nature.

Антени експерименту RISE, який допоміг виміряти коротшання марсіанських днів. JPL / NASA

Антени експерименту RISE, який допоміг виміряти коротшання марсіанських днів. JPL / NASA

Як виміряли обертання Марса?

Неможливо напряму дістатися надр будь-якої планети, щоб їх дослідити, хоча саме внутрішня будова дає можливість зрозуміти, як планета формувалася й еволюціонувала. Обійти цю перешкоду на Марсі планетологам допомогла станція InSight, яка працювала на Марсі з 2018 по 2022 роки. З'ясувати, як обертається Марс, вченим вдалося завдяки даним експерименту RISE (The Rotation and Interior Structure Experiment), який відбивав на Землю надіслані на InSight радіосигнали. За крихітними змінами частоти, завдяки ефекту Доплера, вчені змогли визначити, як швидко обертається Марс. А проаналізувавши дані за більш як 900 марсіанських днів, змогли вирахувати, що швидкість обертання планети збільшується на чотири кутових мілісекунди на рік.

Чому обертання планети прискорюється?

Марс не унікальний у тому, що його швидкість обертання змінюється — таке відбувається і на Землі, наприклад, через дію припливних сил Сонця і Місяця, чи перерозподіл мас в атмосфері. На Марсі прискорення могло спричинитися накопиченням криги на полюсах Марса, яке призвело до зміни розподілу маси на поверхні планети та моменту імпульсу, що відбилося на обертанні. Або на обертання міг вплинути так званий післяльодовиковий відскок — явище підіймання суші після того, як з неї зійшов масивний льодовик.

  • Раніше ми розповідали, як наземні радіолокаційні спостереження розповіли про зміни періоду обертання Венери.