Найяскравіші зорі Чумацького Шляху назвали потрійними

Телескоп «Гая» допоміг викрити третіх компаньйонів біля Be-зір — одних з найяскравіших зір Чумацького Шляху, які досі вважалися подвійними. На думку астрономів, саме третє світило допомагає цим зорям відбирати матеріал у ближчої компаньйонки, завдяки чому вони нарощують яскравість. Про це розповів Університет Лідса, а стаття вчених доступна у Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Художнє зображення Ве-зорі. ESO / L. Calçada.

Художнє зображення Ве-зорі. ESO / L. Calçada.

Що незвичайного у Be-зорях?

Одними з найяскравіших і найгарячіших зір, температура яких сягає 30 тисяч градусів Цельсія, є зорі спектрального класу B. Близько 20 відсотків цих світил складають так звані Be-зорі — світила, оточені пиловим диском, подібно як Сатурн кільцями. Утім, досі незрозуміло, як цей диск утворюється — або з матеріалу самої зорі, або іншого світила, у якого Be-зоря відбирає речовину. У пошуках відповіді на це питання науковці Університету Лідса вирішили пошукати компаньйонів відомих Be-зір у даних телескопа «Гая».

Як знайшли компаньйонів?

Завдяки архівам «Гаї» астрономи змогли оцінити зміни руху зір як за пів року, так і протягом 10 років. Наявність супутників у зорях змінювала б їхній прямолінійний рух, спричиняючи невеликі коливання. І хоча на близьких відстанях від Be-зір ідентифікувати інші світила не вдалося, виявилося, що у них є зорі компаньйони з ширшими орбітами, які обертаються на більшій відстані.

Як вважають астрономи, ці більш далекі зорі є третіми компонентами системи Be-зір. Своїм гравітаційним впливом вони підштовхують дві зорі одна до одної, що дозволяє одній з них забирати матеріал в іншої. Цей матеріал дає Be-зорям можливість відростити диск навколо, але також робить зорю, у якої відібрали речовину, більш тьмяною, тому її не виявляють телескопи. Відкриття допоможе краще зрозуміти не лише феномен Be-зір, а і еволюцію світил загалом після народження у молекулярних хмарах.

  • Раніше астрономи прийняли систему з Be-зорею за найближчу до Землі чорну діру. Утім, виявилося, що сигнали, які прийняли за вказівку на чорну діру, насправді виник від тісної пари із Be-світилом.