Надзвичайно масивного білого карлика застали за втечею зі скупчення Гіад

Майже у півтора рази масивнішого за Сонце білого карлика застали за втечею з розсіяного зоряного скупчення Гіад. Виявили зорю-втікачку у даних телескопа «Гая» — її викрила швидкість та напрямок руху. Присвячену цьому білому карлику статтю астрономи опублікували на arXiv.

Зображення скупчення Гіад, яке отримав телескоп «Габбл».  NASA, ESA, and STScI

Зображення скупчення Гіад, яке отримав телескоп «Габбл». NASA, ESA, and STScI

Навіщо шукали зорю-втікачку?

Близько 97 відсотків всіх зір Чумацького шляху, включно з нашим Сонцем, завершать своє життя білими карликами — холодними маломасивними зорями, які повільно остигатимуть у міжзоряному просторі. Тому і розташоване на відстані всього 150 світлових років від Землі розсіяне зоряне скупчення Гіад має бути повним білих карликів. Однак, їх спостерігають на 75 відсотків менше, ніж очікували астрономи. Частина може бути затьмяною, щоб їх можна було спостерігати, частина може потрапити у подвійну систему з іншими зорями, а частина білих карликів могла б і втекти зі скупчення. Пошукати останніх вирішили астрономи з Університету Британської Колумбії спільно з колегами.

Що виявили астрономи?

За допомогою архівних даних телескопа «Гая» дослідники проаналізували 521 світило, що знаходяться на відстані 50 світлових років від центра скупчення. З них науковці обрали 145 білих карликів та виявили трьох потенційних втікачів — зорі, швидкість і положення яких дозволяли віднести їх до скупчення. Моделюючи рух цих трьох зір, астрономи виявили, що принаймні одна з них має імовірність у 97,8 відсотка бути частиною скупчення у минулому. Цим світилом виявився білий карлик масою у 1,3 маси Сонця — імовірно, наймасивніший з відомих білих карликів. Вік білого карлика, тобто час, який минув з момента його появи, оцінили у 556 мільйонів років. Імовірно, він утворився від самотньої зорі масою у 7,5 маси Сонця. Викинути білого карлика зі скупчення Гіад міг або вибух зорі, з якої він виник, або вибух зорі-компаньйона, або ж взаємодія з іншими зорями скупчення.

  • Крім зір-утікачок скупчення Гіади може містити і сховище найближчих до Землі чорних дір, про що свідчать спостереження телескопа «Гая».