Надувна фігура відлякала собак динго від ферми

Надувні рекламні фігури, що розмахують “руками” внаслідок циркуляції в них повітря, можна використовувати для відлякування собак динго від ферм. До такого висновку дійшли австралійські вчені, що шукають не летальні методи контролю диких собак. Дослідження опублікували у статті журналу Pacific Conservation Biology.

Чим динго шкодять фермерам?

Дикі австралійські собаки динго завжди мали напружені відносини із місцевими фермерами. Ці невеликі тварини весь час знаходили можливість прослизнути навіть через огорожу та вбити кількох цінних овець, кіз чи навіть корів. Тож влада Австралії довгий час схвалювала полювання та отруєння диких собак. Хоча це на деякий час допомагає фермерам, фахівці побоюються, що довгострокові наслідки знищення динго можуть зашкодити екосистемі. Річ у тім, що вони як найвищі хижаки впливають на весь харчовий ланцюг. Полюючи, наприклад, на кенгуру, вони не дають їм надмірно розмножитися та перевипасати ландшафт. Як альтернативу летальним методам контролю деякі австралійці використовували відлякувальні звукові сигнали та огорожі з кольоровими стрічками, але тварини швидко до них пристосовувалися. Однак вчені з Університету Квінсленду вважають, що знайшли краще рішення.

Що відлякає динго від ферм?

Науковці звернули увагу на успішну спробу американських захисників природи відлякати вовків від ранчо за допомогою аероменів - великих надувних фігур у вигляді людей, що “танцюють” через циркуляцію всередині них повітря. Їх часто використовують як елемент реклами торгові та розважальні центри. Тож вчені з Австралії вирішили спробувати відлякати ними і собак динго від людських сільськогосподарських земель, та перевірити ефективність методу з наукової точки зору.

Для цього вони використали чотириметрового жовтого аеромена, якого розмістили в заповіднику поблизу миски сухого собачого корму. Після цього вчені заманювали пару голодних динго на огороджений двір поблизу надувної фігури, яка не була в їхньому полі зору. Для порівняння ефективності, в іншому експерименті дослідники замінили аеромена на динамік, що видавав звуки пострілів зброї.

Наскільки лякають надувні фігури собак?

Після того, як йдучи на запах їжі, динго вперше побачили “танцювальну” фігуру, дев’ять з дванадцяти собак у страху побігли геть. А ось звуки пострілів змусили втекти лише одного собаку. Навіть через три дні випробувань аеромен успішно захищав миски з їжею у 75 відсотках випадків. Американські колеги відлякували вовків у такий спосіб протягом двох років, але автори нової роботи не впевнені, що метод знайде практичне використання на пасовиськах Австралії. Кожна така надувна фігура споживає приблизно 1000 Ват електроенергії та захищає лише невелику ділянку. Тому її доцільно використовувати хіба що на невеликих фермах та кемпінгах, розмірковують науковці.

найвищі хижаки
Хижаки на вершині харчового ланцюга, чисельність яких не контролюється іншими хижаками.