Астрофізики отримали найдетальнішу світлину вперше сфотографованої тіні чорної діри

Тінь чорної діри з центру галактики М87 отримала свою другу, але набагато деталізованішу світлину. Астрофізики використали додатковий телескоп, щоб зобразити темну ділянку посеред яскравого кільця розігрітого чорною дірою газу — тінь чорної діри, яка свідчить, що і вона не випромінює світло, і її найближче оточення, світлу від якого не вдається втекти від гравітаційного впливу чорної діри. Про новий знімок розповіло видання New Scientist, а присвячена йому стаття опублікована у журналі Astronomy & Astrophysics.

Перше зображення тіні чорної діри в М87, отримане за даними спостережень у 2017, й друге. ETH

Перше зображення тіні чорної діри в М87, отримане за даними спостережень у 2017, й друге. ETH

Навіщо вдруге фотографувати одну й ту саму чорну діру?

Чорна діра на знімку має масу у 6,5 мільярда мас Сонця, що у тисячу разів більше, ніж чорна діра у центрі Чумацького Шляху. Вперше фото її тіні оприлюднили у 2019 році, використовуючи для знімку Телескоп горизонту подій який об'єднує вісім обсерваторій у шести точках Землі, — детально цю подію ми розібрали у картках «Що таке чорна діра?». Тепер науковці об'єднали дані першого знімка зі спостереженнями Гренландсього телескопа, що знаходиться найпівнічніше від усіх телескопів об'єднання й дозволив краще роздивитися чорну діру з напрямку Північ-Південь. Завдяки цьому світлина стала не лише менш розмитою, а й дозволила астрономам підтвердити, що яскраво помаранчеве у радіодіапазоні кільце газу навколо М87 не змінило свій розмір. Так передбачає загальна теорія відносності, адже М87 не поглинає активно речовину, а отже й сама не росте. Новий знімок — це перший результат аналізу даних, отриманих після складання першої світлини тіні М87. Науковці сподіваються, що ці дані допоможуть більше дізнатися про особливості цих об'єктів.

  • У 2022 році Телескоп горизонту подій отримав знімок тіні другої надмасивної чорної діри — Стрільця А* у нашій Галактиці. На ній так само видно «бублик» із розігрітого газу й темну пляму — тінь чорної діри.