На околицях Чумацького Шляху вперше знайшли фосфор

Астрономи вперше виявили сполуки фосфору на околицях Чумацького Шляху — на відстані у 74 тисячі світлових років від центру нашої Галактики. Єдиним джерелом фосфоровмісних сполук на такій відстані можуть бути зорі середньої маси, хоча досі вважалося, що вони не здатні продукувати фосфор. Тому відкриття вимагає переглянути теорії синтезу таких сполук у надрах світил, розповіли астрономи виданню New Atlas. Стаття вчених опублікована у Nature.

Моделювання вигляду Чумацького Шляху. NASA / JPL-Caltech / R. Hurt (SSC/Caltech)

Моделювання вигляду Чумацького Шляху. NASA / JPL-Caltech / R. Hurt (SSC/Caltech)

Навіщо шукали фосфор?

Досліджуючи походження життя на Землі та його можливе існування на інших планетах, науковці звертають увагу на наявність азоту, водню, кисню, вуглецю, сірки й фосфору — хімічних елементів, які зустрічаються у живих організмах на Землі та вважаються необхідними для появи життя. Всі ці елементи колись утворилися у реакціях в надрах зір, а потім вивільнилися у космос, щойно світила завершили життя і вибухнули надновими.

Утім, сучасні теорії свідчать, що саме для синтезу фосфору необхідні у 20 разів масивніші за Сонце зорі, які зазвичай зосереджені у центральних областях галактик. Тому фосфоровмісні сполуки ніколи не спостерігали на більшій відстані, ніж 40 тисяч світлових років від центру Чумацького Шляху. На думку астрономів, це свідчить про обмеженість поширення життя у галактиках лише центральними регіонами. Однак, нове дослідження вчених Аризонського університету наводить докази проти цього твердження.

Які зорі створили фосфор на краю нашої Галактики?

Аналізуючи спостереження радіообсерваторії IRAM, вчені виявили молекулярну хмару, яка отримала назву WB89-621. Це щільна газова хмара, у якій народжуються нові, але не масивні зорі. Щоб набути значної маси їм не вистачить матеріалу, адже хмара знаходиться на відстані 73 711 світлових років від центру Чумацького Шляху. Попри це астрономи виявили у WB89-621 характерні ознаки монооксиду та нітриду фосфору. Причому їхній вміст можна порівняти із вмістом фосфору біля нашої Сонячної системи, тоді як досі у такій кількості фосфоровмісні сполуки не виявляли на околицях Чумацького Шляху.

На думку вчених, монооксид та нітрид фосфору утворилися у WB89-621 саме внаслідок реакцій у зорях, що народжуються у хмарі. Науковці сподіваються продовжити дослідження еволюції зір, щоб уточнити механізми синтезу у них фосфору. Однак вже зараз відкриття свідчить, що життя може бути більш поширеним у галактиках, ніж вважалося раніше.

  • Окрім простих елементів, у молекулярних хмарах знаходять і складніші органічні сполуки. Зокрема в одній з хмар у центрі нашої Галактики виявили пребіотик етаноламін, який входить до складу клітинних мембран.