На Марсі зник сонячний вітер

Космічний зонд MAVEN вперше зареєстрував зникнення потоків частинок з Сонця — сонячного вітру — на Марсі. Завдяки цьому марсіанські атмосфера й магнітосфера розширилися на тисячі кілометрів, а зібрані під час цього дані MAVEN допоможуть краще зрозуміти космічну погоду на Марсі, розповідає NASA.

Художнє зображення MAVEN над Марсом. NASA

Художнє зображення MAVEN над Марсом. NASA

Як сонячний вітер віє на Марсі?

Умови на сучасному Марсі багато у чому залежать від космічної погоди, зокрема постійного сонячного вітру, яким називають потоки заряджених частинок, що вириваються з корони Сонця. На відміну від Землі, Марс не захищений від цього вітру магнітосферою, тому сонячні частинки можуть впливати на його поверхню та навіть сприяти «втечі» газів з тонкої марсіанської атмосфери. А тепер зонд MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN) допоміг з'ясувати, що на Марсі бувають дні, коли сонячний вітер «затихає».

Чому вітер зник?

Як засвідчив аналіз архівних даних інструмента SWIA, який на борту MAVEN аналізує іони у сонячному вітрі, 26 грудня минулого року щільність сонячних частинок поблизу Марса знизилася у сто разів. Через це зменшився тиск на марсіанські магнітосферу й іоносферу — верхню частину атмосфери, завдяки чому вони роздулися до втричі більших розмірів, ніж зазвичай.

Завдяки тому, що MAVEN може одночасно спостерігати як за активністю Сонця, так і за реакцією на неї марсіанської атмосфери, вчені вперше засвідчили, чому потік заряджених частинок зник. З'ясувалося, це відбулося через рідкісну взаємодію хвиль сонячного вітру. Хвиля, що швидко рухалася, наздогнала повільнішу, у результаті чого вони стиснулися в одну, а за ними лишилася область майже без сонячних частинок, яка й оточила Марс. Через два дні потік сонячного вітру відновився й марсіанські магнітосфера та іоносфера повернулися до нормального стану.

  • На Землі сонячний вітер спричиняє полярні сяйва та навіть перебої у радіозв'язку. А тепер астрономи з'ясували, що у сонячного вітру на Землі є свої вподобання — він частіше обирає північний полюс нашої планети.