У зразках астероїда Рюгу, що обертається неподалік від орбіти Землі, знайшли сліди пилу з комет. Імовірно, вони опинилися на Рюгу, коли комети облітали поруч і бомбардували астероїд своїми уламками. Відкриття підтверджує, що речовини з комет могли переноситися на тіла біля Землі, й тому навіть могли занести на нашу планету життя, розповідають вчені у статті, опублікованій в Science Advances.
Один із зразків з Рюгу, які досліджували у цій роботі, під мікроскопом. Megumi Matsumoto et al. / Science Advances, 2024
👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!
Як знайшли занесений кометами пил?
У своєму дослідженні вчені Тохокуського університету вирішили з'ясувати природу мікрократерів, які видно навіть на тих невеликих частинках астероїда Рюгу, що їх доставила місія «Хаябуса-2». З'ясувалося, поруч із невеликими заглибленнями можна знайти й бризки розплавів розміром від 5 до 20 мікрометрів. Аналіз показав, що ці бризки складаються із залізо-нікелевих сульфідів та склоподібних утворень з діоксиду кремнію з домішками магнію й заліза. Такі ж мінерали знаходяться й у складі кометного пилу — імовірно, частинки з комет врізалися у поверхню Рюгу, лишаючи сліди розплавів і мікрократери. Таким чином, речовини з комет могли легко потрапляти у середовище навколо Землі й на саму планету у зіткненнях з астероїдами. Окрім мінералів з кометного пилу, так на Землю могли потрапити й органічні речовини, що їх і зараз знаходять на кометах. Ці необхідні для появи життя сполуки були захищені на віддалених від Сонця кометах від випромінювання й вивітрювання.
Приклад мікрократера (зліва) й бризок розплаву (справа) на зразках з Рюгу. Megumi Matsumoto et al. / Science Advances, 2024
- Доставити необхідні для життя сполуки на Землю комети могли й без посередництва астероїдів. Допомогти їм у цьому могли «стрибки» між планетами, підрахували науковці.