Мутація одного гена спричинила в жінки 12 різних пухлин

Іспанські онкологи й генетики описали раніше невідому генетичну причину вкрай сильної схильності до розвитку пухлин. Як з'ясувалося, через мутації в гені MAD1L1 у молодої жінки частина клітин має аномальну кількість хромосом, у результаті чого за 36 років життя у неї розвинулося дванадцять різних пухлин, із яких п'ять були злоякісними. Результати обстеження опубліковані в журналі Science Advances.

Клітини раку шийки матки. National Cancer Institute / Unsplash

Клітини раку шийки матки. National Cancer Institute / Unsplash

На що хворіла жінка?

За перші 36 років життя у жінки діагностували безпрецедентну кількість новоутворень — усього 12 , із яких п'ять були злоякісними. Вперше виявили й лікували злоякісну хворобу рабдоміосаркому слухового каналу, коли їй було усього два роки. У 15 років лікарі знайшли в неї розростання кісткової тканини кінцівок, а також рак шийки матки, через який довелося видалити і матку, і яєчники. Через п'ять років жінка пережила видалення пухлини слинної залози, а ще через рік — видалення самої залози та клітин соскоподібного відростка через саркому. До 24-річного віку пацієнтка пройшла видалення кількох диспластичних невусів, ліпоми грудей, піломатриксоми, а також половини щитоподібної залози через появу на ній численних ущільнень. Через два роки їй прооперували аденокарциному товстої кишки, а ще через два — аденокарциному прямої кишки та тубулярну аденому товстої кишки.

Очевидно, що організм жінки десь має серйозний дефект і його пошуком зайнялися вчені Іспанського національного центру дослідження раку та Клінічного відділення сімейних онкологічних захворювань у Мадриді з колегами.

Як шукали причину нездужання?

Аналіз на гени, які зазвичай пов'язані зі схильністю до новоутворень, виявився негативним, тож вчені секвенували увесь геном. І вони таки знайшли мутацію, відповідальну за множинні пухлини, хоч вона й незвичайна.

Похибка була у гені MAD1L1: у жінки були дефектними обидві копії гена, одну з яких вона отримала від батька, іншу — від матері. У нормі ген забезпечує нормальний поділ клітин, але її мутований варіант у пацієнтки призвів до того, що у клітин при поділі формувалися надлишкові хромосоми — типова ознака пухлинних клітин. Близько 30-40 відсотків клітин крові жінки також мали аномальну кількість хромосом.

Дотепер було невідомо, що мутації гена MAD1L1 можуть призводити до порушення кількості хромосом та пухлин у людей. Тварини зі схожою дисфункцією гена гинуть ще на етапі ембріонального розвитку. А мутації інших генів, через які змінюється кількість хромосом у різних клітинах і зростає ризик раку, зазвичай призводять у людей до порушення інтелектуального розвитку, але пацієнтка з цього дослідження його не мала.

Поки що вчені не знають, чи є випадок жінки унікальним або ж таких пацієнтів більше. Так само потребує додаткового вивчення й те, як вона змогла відносно легко побороти таку кількість патологій. Автори припускають, що цьому могла посприяти посилена експресія пов'язаних із системним запаленням генів, яку також виявили у пацієнтки.

отримала
Самі батьки були носіями лише однієї дефектної копії гена, через що не мали таких проявів, як дочка.