Мозок не атрофувався від менш ніж 8 годин сну

Магнітно-резонансна томографія майже чотирьох тисяч людей не підкріпила припущення, що мала тривалість сну пов'язана з атрофією мозку. Навпаки, дорослі люди, які спали по 6,5 годин на добу, мали найбільший показник товщини кори мозку. На думку дослідників, результати означають, що нормальна тривалість сну для здоров'я мозку є меншою за теперішні рекомендації. Дослідження опубліковане у журналі Nature Human Behaviour.

GIPHY

GIPHY

Як сон пов'язаний з товщиною кори?

Зараз дорослим людям лікарі рекомендують спати щодня по сім-вісім годин. Вважається, що за меншої тривалості сну страждає фізичне здоров'я, а також когнітивне та ментальне, збільшуючи ризик таких захворювань як хвороба Альцгеймера та інші деменції. За цих станів, серед іншого, відмічають атрофію мозку, однак достеменно було невідомо, чи тривалість сну впливає на цей показник. Тож науковці Університету Осло з колегами проаналізували результати 8 153 магнітно-резонансних томографій 3 893 здорових дорослих, зіставивши їх із даними про тривалість сну учасників.

Що помітили в мозку?

Припущення, що замало сну сприяє атрофії кори мозку, зовсім не підкріпилося. Результати вказали на U-подібний зв'язок, який виражався у тому, що за 6,5-годинного сну кора була найтовщою, тоді з відхиленням від цієї тривалості в обидва боки товщина кори зменшувалася, як і об'єм мозку відносно загального внутрішньочерепного об'єму. І сон, довший за рекомендований, навіть виявився пов'язаним із меншими об'ємами, ніж дуже короткий сон менш ніж п'ять годин на добу.

Автори дослідження міркують, що їм вдалося виявити тривалість сну, яка є оптимальною для підтримання здоров'я мозку. Це близько 6,5 годин, що менше за сучасні рекомендації, які можливо, що слід переглянути. Утім, щоб перевірити результати, потрібно провести наступні вивчення.

  • Інше дослідження вказало, що важлива не тривалість, а якість. Люди, які сплять багато, однак їхній сон менш якісний, загалом гірше оцінюють своє життя, ніж ті, хто спить мало, але добре.