«Мозок» дрозофіли допоміг роботу краще оминати перешкоди

Колісний робот здобув навігаційні навички дрозофіл завдяки алгоритму, який працює подібно мозку комах. Інженери зімітували нейронну активність комах в алгоритмі руху робота, завдяки чому він навчився вчасно оминати перешкоди, не вимагаючи при цьому складного програмного забезпечення. Про це розповіло видання New Atlas, а стаття з результатами вчених опублікована у Nature Communications.

Робот, якому дістався «мозок» дрозофіли. Marleen Annema / University of Groningen

Робот, якому дістався «мозок» дрозофіли. Marleen Annema / University of Groningen

Що корисного у мозку дрозофіл для роботів?

Мозок дрозофіл (Drosophila melanogaster) має всього близько трьох тисяч нейронів, що дуже мало, наприклад, порівняно із мозком людини. Але достатньо, щоб комахи надзвичайно ефективно пересувалися. Біологи знають, що уникати перешкод дрозофілам допомагає рух по прямій, а не кривими: вони можуть облетіти їх вліво чи вправо, або ж повністю розвертатися. Для цього комахи використовують три групи нейронів, а перешкоди реєструють на основі того, як швидко вони наближаються до того чи іншого об'єкта.

Цю стратегію повторили у навігаційному алгоритмі робота науковці Білефельдського університету. В алгоритмі імітували активність зорових нейронів з мозку комах. Так вони збирали й передавали інформацію про те, чи є дуже близькі об'єкти, а потім змушували робота розвертатися і міняти напрямок. Спрощений алгоритм, вважають вчені, допоможе спростити створення роботів, не обтяжуючи їх важким програмним забезпеченням. Це стане у пригоді крихітним роботам, у яких розмір не дозволяє розмістити багато обладнання.

Що роблять крихітні роботи?

🪳 Наприклад, двосантиметровий чотириногий робот вміє влазити у шпарини, що стане у пригоді для пошуково-рятувальних операцій

🍃 А надзвичайно легкий робот-водомірка, що бігає по воді, допоможе стежити за дикою природою

☘️ За повітрям же постежить крихітний робот-насінина, що може літати у повітрі