Мозаїчна вакцина проти ВІЛ-інфекції провалилася в тестуванні на людях

Так звана мозаїчна вакцина для запобігання ВІЛ-інфекції, яка дійшла до третьої фази випробування на людях, виявилася неефективною. Незалежні експерти, які аналізували дані дослідження, встановили, що вакцина недостатньо захищає від інфікування ВІЛ, і подальші тестування препарату є недоцільними. Про це повідомляється на сайті Національного інституту алергії та інфекційних захворювань США.

Вихід частинок ВІЛ-1 (червоні) з інфікованої клітини. NIAID

Вихід частинок ВІЛ-1 (червоні) з інфікованої клітини. NIAID

Що це за вакцина?

Вакцина про яку йде мова, створена за підтримки фармацевтичних компаній Janssen від Johnson & Johnson. Вона складається із частинок безпечного для людини аденовірусу (такий використали і у вакцині проти ковіду від Janssen), модифікованого таким чином, щоб бути носієм білків різних підтипів ВІЛ, за що її прозвали мозаїчною. Це покликано розв'язати одну з основних проблем створення вакцин проти ВІЛ, яка полягає в існуванні величезної кількості штамів збудника.

У 2019 році мозаїчну вакцину взялися випробувати в рамках третьої фази клінічного дослідження на 3 900 дорослих добровольцях у Європі, Південній та Північній Америці. Учасники були чоловіками, які мають секс із чоловіками, та трангендерними людьми, оскільки в них ризик заразитися ВІЛ вищий, ніж в інших. Усі отримали чотири дози вакцини протягом року.

Що не так із вакциною?

Незалежна рада з моніторингу даних і безпеки Національного інституту здоров'я США встановила, що подальші випробування вакцини слід припинити. Хоча жодних занепокоєнь стосовно безпеки препарату не виникло, однак його ефективність неочевидна. Серед людей, які отримали вакцину та плацебо зрештою виявилася приблизно однакова кількість інфікованих ВІЛ, що вказує на недостатній захист.

Це була остання вакцина, яка дійшла до третьої фази клінічного дослідження, але провалилася, як і попередні. Чимало фахівців, окрім її розробників, розчарувалися у результатах. Однак залишається надія на інші вакцини, зокрема, з використанням інших векторів, не аденовірусів, а наприклад, мРНК, що теж зарекомендувала себе у вакцинах проти ковіду. Ми вже писали про позитивні результати випробування такої вакцини проти ВІЛ, але отримані вони поки що на приматах.