Морські черепахи потанцювали у відповідь на магнітне поле, що вело до їжі
Довгоголові морські черепахи потанцювали, коли їх помістили в магнітне поле, в якому тварин до цього вже годували. Їхній танець у воді складався з таких дій: розташування тіла вертикально, підняття голови над водою, відкривання рота, плескання передніми плавцями та іноді крутіння на місці. Таку поведінку спостерігають у черепах в неволі та пов'язують з очікуванням годування. Танець у відповідь на магнітне поле, вважають науковці, свідчить про здатність черепах розпізнавати різні стани магнітного поля та пов’язувати їх з розташуванням їжі. Дослідження опублікували в журналі Nature.

Танець черепах у відповідь на магнітне поле, в якому їх годували раніше. Goforth et al. / Nature, 2025
Як і для чого змушувати черепах танцювати?
Дослідники помістили довгоголових морських черепах (Caretta caretta) в посудини з водою та створили два різних магнітних поля: під дією першого їх годували, а під дією другого — ні. Так перевіряли гіпотезу про використання магнітного поля як компаса, тобто для пошуку напрямку, та як карти, тобто для визначення свого розташування. Крім того, вони намагалися зрозуміти механізм того, як саме черепахи сприймають магнітне поле.
Раніше основним поясненням цього було те, що частини магніточутливих молекул у клітинах тварин збуджуються під впливом магнітного поля, а зміни в цих молекулах запам’ятовуються клітиною. Для перевірки цієї гіпотези науковці використали магнітне поле зі змінною інтенсивністю, адже попередні дослідження показали, що таке поле заважає запам’ятовуванню станів магніточутливих молекул. Утім навіть під дією поля зі змінною інтенсивністю черепахи впізнавали магнітне поле, пов’язане з їжею, та виконували характерний танець у воді. Отже, в основі використання магнітного поля як карти лежить не механізм збудження магніточутливих молекул.
Поведінка черепах в присутності різних магнітних полів. Goforth et al. / Nature, 2025
Однак, коли черепахам потрібно було використати магнітне поле як компас, то вмикання магнітного поля зі змінною інтенсивністю збивало їх зі шляху. Це свідчить, що механізм збудження магніточутливих молекул таки лежить в основі використання магнітного поля як компаса. Крім того, це значить, що черепахи можуть використовувати магнітне поле і як карту, і як компас, а механізми такого орієнтування різні.
- Черепах, а також інших морських тварин науковці часто помічали за плаванням колами, аж до 76 кіл за раз. Як виявилося, морські черепахи демонструють таку поведінку для навігації, тоді як інші види — для пошуку їжі чи переслідування самиць.