Морські біологи почепили на черепашенят рюкзаки, щоб відстежити їхній шлях від гнізда до моря

Морські біологи почепили на морських черепашенят рюкзаки з датчиками швидкості руху, щоб вивчити їхній шлях від вилуплення з яйця до потрапляння в море. Як виявилося, щоб вибратися з закопаної в пісок кладки, черепашенята рухаються вперед-назад, ніби пливучи, а не копають, як вважали раніше. Попри очікування науковців, вони менше відпочивали на шляху до поверхні, а більш тривалий час проводили за спробами вибратися. Це відкриття розповість більше про поведінку черепах у найперші дні їхніх життів і допоможе з розробкою стратегій захисту цих зникомих тварин. Про нього розповіли у журналі Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences.

Датчик для фіксації вилуплення з яєць (a-b) та черепашеня з акселерометром (c). Dor et al. / Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences, 2024

Датчик для фіксації вилуплення з яєць (a-b) та черепашеня з акселерометром (c). Dor et al. / Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences, 2024

Як змогли почепити рюкзаки на черепах?

Раніше не вдавалося як слід вивчити в природних умовах найперші етапи в житті дитинчат зеленої черепахи (Chelonia mydas) через те, що гнізда з яйцями знаходяться під піском. Тому науковці обрали 10 кладок на острові поблизу Австралії та помістили на них датчики, які сповіщали про вилуплення черепашенят з яєць. Після того, як це ставалося, вони обережно розкопували кожне гніздо та чіпляли на спину одного дитинчати звідти акселерометр — прилад, який вимірює швидкість руху, після чого знову закопували гніздо.

Завдяки даним з акселерометра їм вдалося дізнатися, що черепашенятам для виходу на поверхню потрібно лише 1,5-4 дні, а не 3-7, як вважали раніше. Що цікаво, черепашенята мали відчуття напрямку, але не часу доби — воно у них з’являлося тільки за добу до виходу на поверхню. Науковці припустили, що дитинчата відчувають зміну дня і ночі за температурою чи рівнем освітлення саме у приповерхневому шарі піску. Це дослідження не тільки розкриває нові факти про ранні етапи життя морських черепах, але й потенціал використання акселерометрів для вивчення поведінки інших потайливих тварин.

Як захищають черепашенят

📹 Наймасовіше вилуплення черепашенят зміг зафільмувати дрон морських біологів на берегах річки Гуапоре вздовж кордону Бразилії та Болівії.

🐢 Аби супроводжувати дитинчат черепах до води, інженери розробили робота-черепашеня, який проводитиме їх найбезпечнішим шляхом і уникатиме перешкод.

🤖 Робота-черепашеня навчили пересуватися як над, так і під поверхнею піску, виявляти перешкоди на своєму шляху та обходити їх. Його використають для досліджень морського дна, роботи у зерносховищах чи інспекції підземних споруд.