Молоду Землю назвали пласкою

Астрофізики заявили, що Земля могла бути пласкою — принаймні коли була молодою, у перші мільйони років свого існування. Як виявило моделювання, зародки планет не ростуть рівномірно одразу у сферичній формі, а спершу нагадують сплюснуті диски. Й лише потім гравітація змушує їх округлитися, пише New Atlas. Дослідження науковців опубліковане в Astronomy and Astrophysics Letters.

Змодельовані зображення «пласкої» протопланети. Вид зверху (ліворуч) і вид збоку (праворуч) UCLan

Змодельовані зображення «пласкої» протопланети. Вид зверху (ліворуч) і вид збоку (праворуч) UCLan


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Що досі турбує вчених у формуванні планет?

Астрономи погоджуються, що планети формуються у дисках з газу й пилу, що оточують молоді зорі. Але суперечки досі точаться щодо того, як саме народжується планетний зародок: через злипання дрібних кам'янистих частинок, або ж через формування густого згустку газу й пилу у диску. Перший сценарій пасує таким планетам, як Земля чи Марс, а другий вважається найбільш імовірним для формування газових гігантів, як Юпітер чи Сатурн. Але оскільки спостерігати новонароджені планети важко, бо вони ще ховаються у хмарах пилу, то і достатньо даних для перевірки теорій в астрономів немає. Прискорити пошуки нових молодих планет вирішили науковці Університету Центрального Ланкаширу за допомогою моделювання.

Як виявили плоскість молодих планет?

Ідея вчених полягала у тому, щоб змоделювати, як виглядатиме зародок планети — ці дані стали у пригоді для інтерпретації спостережень за молодими зорями, навколо яких народжуються планети. Моделювати на суперкомп'ютері вирішили сценарій, за якого планети утворюються зі згустків газопилових хмар. Оцінюючи різні параметри температури й густини газу, вчені виявили, що у більшості випадків більшість матеріалу у зародках планет накопичується на полюсах, що веде до сплюснутої і овальної форми.

З часом, коли на цьому зародку закріпиться більше газу й пилу, гравітація змусить прийняти його сферичну форму змушуючи матеріал розподілятися рівномірно навколо центра. Робота вчених вказує, що при пошуку зародків планет слід звертати увагу не лише на «зрілі» сферичні тіла навколо зір, а й на об'єкти неправильних форм, що насправді також можуть стати майбутніми планетами.

Що астрономи у формуванні планет вже спостерігали

🔭 Свідчення формування планет із газової хмари — за сценарієм, що моделювали у новому дослідженні — знайшли телескопи «Габбл» і «Субару»

🌟 А от «Джеймс Вебб» став свідком міграції гальки навколо зір, що доповнило теорію народження планет через зліплення камінців

💦 Також «Джеймс Вебб» знайшов воду біля місця формування кам'янистих екзопланет, завдяки чому науковці відстежать історію появи води і на Землі