«Джеймс Вебб» знайшов воду біля місця формування кам'янистих екзопланет

Космічний телескоп «Джеймс Вебб» роздивився водяну пару у протопланетному диску молодої зорі PDS 70 — диску з газу та пилу, у якому формуються планети. Сліди води телескоп побачив у його внутрішній частині, де утворюються кам'янисті екзопланети, подібні Землі або Марсу. Про відкриття розповідає сайт телескопа.

Художнє зображення протопланетного диску PDS 70. NASA, ESA, CSA, Joseph Olmsted (STScI)

Художнє зображення протопланетного диску PDS 70. NASA, ESA, CSA, Joseph Olmsted (STScI)

Ця вода потім опиниться на планеті?

Вважається, що кам'янисті екзопланети та субнептуни формуються близько до своїх світил — на відстані, приблизно у десять разів більшій за середню земну відстань до Сонця. Ключову роль у їхньому утворенні грає вода, однак досі точно невідомо, чи зберігається вона у внутрішній частині протопланетних дисків, де температура вища, чи потрапляє на планети з більш віддалених областей. Нові спостереження з допомогою інструмента MIRI «Джеймса Вебба» виявили, що принаймні навколо зорі PDS 70 майбутнім внутрішнім планетам доступні резервуари водяної пари.

Молекули води, а також сполуки, які можуть утворити H20 у ході реакцій, телескоп побачив на відстані менш як 160 мільйонів кілометрів від PDS 70. Для порівняння, відстань від Землі до Сонця складає близько 150 мільйонів кілометрів. Навколо PDS 70 у цій області знаходиться багато пилу і силікатних частинок, з яких у майбутньому також можуть утворитися нові екзопланети.

Схематичне зображення системи PDS 70: її внутрішній та зовнішній диск, зображені блакитним і бірюзовим еліпсами, відкриті екзопланети PDS 70b і PDS 70c, а також зображення системи, отримане інструментом MIRI «Джеймса Вебба». G. Perotti et al. / Nature, 2023

Схематичне зображення системи PDS 70: її внутрішній та зовнішній диск, зображені блакитним і бірюзовим еліпсами, відкриті екзопланети PDS 70b і PDS 70c, а також зображення системи, отримане інструментом MIRI «Джеймса Вебба». G. Perotti et al. / Nature, 2023

Наразі біля PDS 70 відкрито дві екзопланети: газові гіганти PDS 70b і PDS 70c. Навколо PDS 70c астрономи відкрили кандидата в екзосупутники, а PDS 70b може стати першою, яка ділить орбіту з іншою планетою — вчені побачили формування сусідки на її орбіті.