Молоді миші постаріли після переливання їм крові старих мишей

Кров старих мишей спричинила у молодих пов'язані з віком зміни в організмі. Зокрема, у молодих тварин збільшилася кількість старих клітин та маркерів старіння в органах, а також погіршилася м'язова сила, пишуть корейські й американські вчені у журналі Nature Metabolism.

Молода й стара миша. Wyss-Coray lab, Stanford University

Молода й стара миша. Wyss-Coray lab, Stanford University

Старіння організму залишається одним із найменш вивчених явищ, хоча й активно досліджується в останні роки. Досліди показують, що старіння є не таким вже й простим, залежним лише від віку, процесом. Зокрема, коли стару й молоду мишу хірургічно об'єднували, щоб вони розділяли спільну кровоносну систему, у старих мишей омолоджувалися клітини й органи, а в молодих — старіли. Це вказує, що у крові містяться фактори, які не лише є наслідком старіння, а й можуть бути його причиною. У такому разі націлення на ці фактори може призвести до створення ефективних ліків проти старіння. І нова робота вчених Медичного коледжу Корейського університету та Каліфорнійського університету в Берклі теж про це свідчить.

У цих дослідах молодим мишам віком три місяці замінили свою кров на кров від дворічних мишей, що вважаються вже пристарілими. Через два тижні після процедури вчені відмітили суттєві зміни в аналізах молодих тварин, у порівнянні з мишами, які отримали кров однолітків. У них суттєво збільшилися в організмі маркери старіння та зросла кількість постарілих клітин — таких, що вже не можуть нормально виконувати свої функції, але не помирають і накопичуються з віком. Ці тварини також виявилися слабшими після крові старих мишей, як з'ясувалося при тестуванні їхньої м'язової сили. Ба більше, вони показали схожі результати на витривалість зі старими мишами. Утім, вченим вдалося уникнути таких разючих змін у молодих мишей, якщо старих донорів перед переливанням крові лікувати сенолітиками — препаратами, націленими на постарілі клітини.

Попередні дослідження також вказували, що старіння пов'язане не лише з кров'ю, а й навіть кишковою мікробіотою. Трансплантація калу від молодих мишей старим призводила до омолодження кишківника, мозку й очей, а також покращення когнітивних здібностей у літніх тварин.