Моделювання вказало на винайдення першого колеса у Карпатах 6000 років тому
Моделювання показало, що колесо вперше могли винайти у Карпатах близько 6000 років тому. Науковці вважають, що його могли використовувати шахтарі, які добували мідну руду з гір, щоб полегшити транспортування породи з глибин шахти нагору. Це значно розширює наше розуміння технологічної історії людства та допоможе у вивченні стародавніх артефактів. Дослідження опублікували в журналі Royal Society Open Science.
Чому припустили карпатське походження колеса?
Хоча колесо є однією з найважливіших технологій, винайдених на межі кам’яної та мідної доби, точно невідомо, де саме виникла ця технологія. Науковці зійшлися на думці, що це відбулося приблизно у IV тисячолітті до нашої ери, але розділилися в здогадках стосовно місця. Одні вважають, що воно виникло в Месопотамії десь 4000-3500 років тому, інші — що у Центральній Європі, звідки поширилося на Близький Схід.
Теорія виникнення колеса у Центральній Європі, а саме у Карпатах, виникла після знахідок моделей шахтарських візків з колесами у цьому регіоні, які могли використовувати для добування мідної руди з бідних на цей метал Карпат. Одними з таких моделей були посуд і фігурки представників Болеразької культури на території сучасної Словаччини, виготовлені ще у 3600 році до нашої ери. Тому американські інженери вирішили змоделювати процес того, як колесо могло виникнути та розвиватися у карпатських шахтах.
Як відбувалося винайдення колеса в Карпатах?
За допомогою комп’ютерного моделювання науковці простежили за еволюцією візків, які карпатські шахтарі могли використовувати для транспортування руди. Спираючись на те, що колесо еволюціонувало від циліндричних брусів, які підкладали під вантаж, вони змоделювали його перетворення на повноцінні колеса з рухомою віссю між ними.
Як виявилося, спочатку з обох боків циліндра з’явилися борозни, у які вставляли виступи на дні візка. Так частина циліндра була під візком, як прототип осі, а частина — з боків візка, як прототип коліс. Поступово центральна частина циліндра стоншувалася, все більше нагадуючи сучасну вісь, а на фінальному етапі розвитку колесо і вісь стали виготовляти як окремі частини. За такими оцінками, колесо могло з’явитися близько 3900 року до нашої ери.
Що з отриманими знаннями робитимуть далі?
Оскільки науковці з’ясували, що колесо, ключовий винахід в технологічній історії людства, могло виникнути саме в Карпатах, це допоможе краще зрозуміти появу та поширення інших важливих винаходів у стародавньому світі. Крім того, запропонований дослідниками метод моделювання допоможе вивчати історичні періоди та процеси, інформації про які недостатньо через відсутність письмових згадок і артефактів.
- Карпатські гори вважають ще й місцем, через яке люди торували свій шлях з Кавказу до Європи. На це вказала знахідка людських кам’яних знарядь у селищі Королеве Закарпатської області віком близько 1,4 мільйона років.
- Детальніше про вивчення слідів давніх людей в Карпатах, вплив на гори змін клімату та дослідження карликових динозаврів ми розповідали у спеціальному дайджесті, присвяченому Міжнародному дню гір.