Модель Термінатора обросла живою грибною шкірою

Шкіра із міцелію гриба наділила модель робота Термінатора здатністю сприймати світло та дотик. Як пишуть розробники, грибна шкіра може стати заміною складних і дорогих у виготовленні чутливих сенсорів для роботів. Про розробку повідомляє New Scientist, а відповідна стаття опублікована на Research Square.

Модель Термінатора з грибною шкірою. Antoni Gandia, Andrew Adamatzky / Research Square, 2023

Модель Термінатора з грибною шкірою. Antoni Gandia, Andrew Adamatzky / Research Square, 2023

Навіщо Термінатору грибна шкіра?

У робототехніці та іншій електроніці часто використовуються сенсори світла, температури, дотику, вологості тощо. Але такі датчики зазвичай є складними й дорогими пристроями, а до того ж можуть одночасно реагувати лише на невелику кількість стимулів. На відміну від них, живі організми, як-от гриби, можуть одночасно вловлювати велику кількість подразників і їх буває легко й доступно вирощувати. Тому інженери Університету Західної Англії вирішили створити грибну шкіру для роботів і перевірили її на 18-сантиметровій моделі Термінатора.

а) Міцелій Ganoderma sessile. b) Дезінфекція моделі Термінатора перед вирощуванням шкіри. Оброслий грибною шкірою та з під'єднаними електродами Термінатор спереду (с) і ззаду (d). Antoni Gandia, Andrew Adamatzky / Research Square, 2023

а) Міцелій Ganoderma sessile. b) Дезінфекція моделі Термінатора перед вирощуванням шкіри. Оброслий грибною шкірою та з під'єднаними електродами Термінатор спереду (с) і ззаду (d). Antoni Gandia, Andrew Adamatzky / Research Square, 2023

Які гриби наділили Термінатора шкірою?

Дослідники обрали для шкіри гриб Ganoderma sessile, що в природі розкладає мертву деревину, а в лабораторії швидко вирощується і стійкий до несприятливих умов. Вони обробили модель Термінатора агаром, який може бути поживою для гриба, а тоді покрили його попередньо вирощеним міцелієм G. sessile та дали тиждень на повне обростання. Коли після цього вчені під'єднали до моделі електроди, то з'ясувалося, що гриби наділили її чутливістю до світла та дотику. Так вчені надали малому Термінатору Т-800 функціональну грибну шкіру, здатну підлаштовуватися до середовища та самовідновлюватися.

  • Гриби можуть згодитися і в іншій галузі технологій. Завдяки тому, що вони виявилися завжди на кілька градусів холоднішими за довкілля, їх можна використати як екологічні кондиціонери.