Самоохолодження грибів використали для створення грибного кондиціонера

Американські дослідники підтвердили, що гриби охолоджують себе за допомогою випаровування, та уточнили, що це стосується не лише макроскопічних грибних тіл, а й дріжджів, указуючи на універсальність самоохолодження у грибному царстві. Використовуючи ці знання, науковці також створили прототип грибного кондиціонера, яким сподіваються замінити сучасні варіанти. Дослідження оприлюднили у журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Плодові тіла різних видів грибів, які схильні бути холоднішими за довкілля. Radames J. B. Cordero et al. / Proceedings of the National Academy of Sciences, 2023

Плодові тіла різних видів грибів, які схильні бути холоднішими за довкілля. Radames J. B. Cordero et al. / Proceedings of the National Academy of Sciences, 2023

Чому взялися вимірювати температуру грибів?

Температура та її регуляція серед живих організмів добре вивчена у тварин і рослин, але майже невідома в інших істот, як-от грибів. Поодинокі свідчення вказували, що плодові тіла зазвичай холодніші за навколишнє середовище через охолодження випаровуванням. Але те, що це властиво це й іншим частинам грибів та іншим їх формам, зокрема дріжджам, показали свіжі досліди вчених з Університету Джона Гопкінса та Університету Пуерто-Рико.

Спостерігаючи за лісовими грибами у тепловізор, науковці з'ясували, що через процес випаровування плодові тіла холодніші за довкілля на 1,4-5,9 градуса Цельсія, у залежності від виду. Як показали лабораторні спостереження, після появи грибних тіл холоднішими ставав і міцелій навколо. Наступні досліди з дріжджами у чашках Петрі вказали, що й колонії мікроскопічних грибів мають меншу на 0,3-1,9 градуса Цельсія температуру, ніж повітря у лабораторії.

Що нам дають ці знання?

Хоча вчені ще не розібралися, що дає грибам нижча температура тіла за температуру довкілля, вони вирішили використати це на свою користь та створили грибний кондиціонер повітря. Його прототипом стала закрита пінопластова коробка 20х21х21 сантиметрів, у яку помістили 400 грамів печериць, і до одного з двох отворів якої прикріпили вентилятор для прокачування крізь неї повітря. Її помістили у трохи більшу коробку 30,5х30,5х30,5 сантиметрів, яку тримали за температури довкілля 38 градусів Цельсія.

Як з'ясувалося, за 40 хвилин грибний кондиціонер охолодив повітря у більшій коробці на 10 градусів Цельсія, тоді як аналогічної маси волога губка — на 7,7 градуса. Згідно з розрахунками, охолоджувальна потужність кондиціонера складає 20 Ват. Вчені кажуть, що традиційні кондиціонери у п'ять разів потужніші, але і важать у 20 разів більше. Тож, трохи поекспериментувавши, вчені сподіваються створити ефективніший варіант грибного кондиціонера, який у порівнянні з уже наявними ще й зволожуватиме повітря та надаватиме йому лісового запаху, а до того ж матиме значно менший вуглецевий слід.


Фото в анонсі: Зображення грибів через тепловізор. Radames J. B. Cordero