Мишачі ембріони провели чотири дні у космосі на МКС

Кількаденні ембріони миші провели чотири дні на борту Міжнародної космічної станції (МКС), щоб перевірити вплив мікрогравітації на розвиток зародків ссавців. Після повернення на Землю у них не відмітили порушень ДНК чи структурних відхилень у розвитку, відмічають японські дослідники у журналі iScience. Дослідження коротко переказує New Scientist.

Мишачі ембріони після повернення на Землю. Teruhiko Wakayama / University of Yamanashi

Мишачі ембріони після повернення на Землю. Teruhiko Wakayama / University of Yamanashi

Навіщо ембріони відправляти у космос?

Людство має стійкий намір поширити свою присутність у космосі, зокрема відвідати, а може, й поселитися, на інших планетах. Однак навіть подорож на сусідній Марс триватиме близько пів року, що породжуватиме невідомі на Землі виклики, вирішення яких вчені намагаються передбачити уже зараз. Зокрема, за таку довгу мандрівку може статися так, що хтось із мандрівників завагітніє. Попередні дослідження на МКС показали, що сперматозоїди мишей у космосі не зазнають суттєвих пошкоджень і по поверненні на Землю можуть зачати здорових мишенят. Між тим, незрозуміло, як космічні умови з мікрогравітацією та високою радіацією впливатимуть на розвиток зародка і чи буде це для нього безпечно. Щоб знайти відповіді, дослідники Університету Яманасі цього разу відправили на МКС заморожені мишачі ембріони на стадії двох клітин. Там астронавти їх розморозили, вирощували протягом чотирьох днів — максимальний термін, що його можуть витримати ембріони миші поза маткою в доступних у космосі умовах — а тоді знову заморозили, щоб зберегти до відправки на Землю.

Що сталося з ембріонами у космосі?

У космосі ймовірність припинення розвитку двоклітинних ембріонів була у 5-6 разів вищою, ніж на Землі. Однак у тих зародків, що вижили й розвивалися, вчені не знайшли порушень у диференціації клітин на ті, що сформують сам зародок, та позазародкові тканини, як-от плаценту. Це важливо, оскільки раніше висувалися побоювання, що за умов мікрогравітації клітини зародка не можуть нормально здійснити це розділення. Також не було суттєвих відмінностей у кількості пошкоджень ДНК між ембріонами з МКС та тими, що зберігалися весь час на Землі.

Отже, наразі результати свідчать, що відтворення ссавців в умовах космосу можливе. Однак науковці погоджуються, що експеримент був нетривалий, щоб робити впевнені висновки. У наступних дослідах також вони планують перевірити, чи зможуть ембріони з МКС імплантуватися в матку мишей після повернення на Землю та продовжити нормальний розвиток.