Медитація майндфулнес послабила больові сигнали в мозку

Медитація майндфулнес, спрямована на усвідомлення дихання та інших процесів у нашому тілі, послабила больові сигнали в мозку та зменшила відчуття болю у здорових добровольців. При цьому її вплив був сильнішим, ніж ефект плацебо, а також залучав інші шляхи передавання сигналів у мозку. Це вперше вдалося довести ефективність медитації майндфулнес для зменшення болю на рівні мозкової активності, а не лише суб’єктивних відчуттів самих людей. Про відкриття науковці повідомили на сайті Університету Каліфорнії у Сан-Дієго.

Активація різних шляхів передачі сигналів у мозку: зліва — пов'язаний з емоційним сприйняттям болю, посередині — пов'язаний з очікуваннями щодо болю, справа — пов'язаний з інтенсивністю болю. UC San Diego Health Sciences

Активація різних шляхів передачі сигналів у мозку: зліва — пов'язаний з емоційним сприйняттям болю, посередині — пов'язаний з очікуваннями щодо болю, справа — пов'язаний з інтенсивністю болю. UC San Diego Health Sciences

Як медитація вплинула на мозкову активність добровольців?

Науковці прикладали до ноги 115 учасників дослідження гарячий предмет, щоб викликати біль, але не нашкодити їм. Після цього добровольці проходили через один із чотирьох видів терапії: медитація майндфулнес, несправжня медитація з дихальними вправами, нанесення плацебо-мазі та прослуховування аудіокниг. Їхню мозкову активність вимірювали до та після терапії.

Після проходження майндфулнес медитації у добровольців зменшувалася активність сигнальних шляхів, пов’язаних з емоційним сприйняттям болю та його інтенсивністю, але не очікуванням болю. А от плацебо-мазь та несправжня медитація активували саме ті ділянки, що відповідали за очікування зниження болю. Тобто людям ставало легше тому, що вони хотіли, щоб біль зник.

Така різниця між медитацією майндфулнес та плацебо свідчить про те, що медитація справді допомагає знижувати біль і може бути безпечним та легким способом позбуватися його. У майбутньому медитацію майндфулнес також перевірять на здатність знижувати хронічний біль у людей, які страждають від різних хвороб, а не лише здорових добровольців.

Які існують докази ефективності медитації

🧘‍♀️ Метааналіз показав, що медитація та майндфулнес практики можуть мати позитивний ефект на будь-які групи населення, тоді як ефективність інших типів психологічних втручань залежить від того, до кого їх застосовують.

😣 Один сеанс медитації майндфулнес допоміг зменшити неприємні відчуття сильного болю в пацієнтів з різними видами раку, хоча інтенсивність болю залишалася незмінною.

🫁 Навіть більш ефективними, ніж майндфулнес медитація, виявилися дихальні вправи. Щонайменше, вони мають більш виражений вплив на настрій людей, які їх практикують.

📖 А детальний розбір того, що відомо науковцям про медитацію, звідки вона бере початок та чи може вона замінити психотерапію, читайте у нашому матеріалі «Що таке медитація? Для чого люди нею займаються?».