Марсохід «К'юріосіті» натрапив на поле каменів із чистої сірки. Їх походження поки невідоме

Марсохід «К'юріосіті» не зміг визначити походження каменів із чистої сірки, які вперше виявив улітку. Аналіз каменів не виявив прямого пояснення походженню відкладень сірки — вони не утворилися внаслідок вулканічної чи гідротермальної активності. Імовірно, вони утворилися внаслідок унікальних хімічних умов на Марсі, тож їх вивчення розповість більше про геологічну історію планети. Про це розповіли на сайті NASA.

Поле каменів із сірки у кратері Ґейл. NASA / JPL-Caltech / MSSS

Поле каменів із сірки у кратері Ґейл. NASA / JPL-Caltech / MSSS

Де зробили відкриття?

Марсохід знайшов камені з сірки в кратері Ґейл, що розташований біля підніжжя гори Шарпа та сформувався у період, коли Марс переходив до сухішого клімату. Ззовні камені мали вигляд білих уламків, проте після дроблення одного з каменів усередині виявили яскраво-жовті кристали сірки — їх хімічну природу підтвердив аналіз інструментами марсохода. На Землі такі утворення зазвичай пов’язані з вулканічною або гідротермальною активністю, проте у регіоні гори Шарпа немає ознак таких процесів. Науковці припускають, що сірка могла утворитися через унікальні хімічні реакції, які відбувалися в умовах цього регіону Марса через чергування річкових потоків, мокрих осипів та сухих зсувів.

Павутиноподібні відкладення у кратері Ґейл. NASA / JPL-Caltech / University of Arizona

Павутиноподібні відкладення у кратері Ґейл. NASA / JPL-Caltech / University of Arizona

«К'юріосіті» також зафіксував у кратері Ґейл павутиноподібні утворення, які назвали «boxwork». Ці структури, ймовірно, виникли внаслідок осадження мінералів у тріщинах гірських порід під впливом залишкових потоків води. Подальша ерозія оголила ці структури на поверхні, створивши їхній характерний вигляд. Завдяки тривалим дослідженням за допомогою камери Mastcam, хімічних аналізаторів та 360-градусних панорам марсохода «К'юріосіті» науковці зібрали необхідну кількість даних для створення детальної моделі цього регіону. Відкриття марсохода підкреслює складність хімічних і кліматичних процесів на планеті, які формували її поверхню.

Що ще знаходив «К’юріосіті» на Марсі

🧊 Вивчення марсіанського кратера Ґейл показало, що давній клімат у ньому був мінливим і нагадував сучасний клімат Ісландії.

🦠 Також марсохід виявив у долині Неретва камінь з одразу трьома потенційними ознаками життя — слідами рідкої води, органіки та структурами, які могли утворити мікроорганізми.

📸 Найцікавіші фото, які «К’юріосіті» вдалося зробити на Марсі, показуємо в матеріалі «Селфі, ілюзії та панорами».