Макака зі свинячими нирками прожила понад два роки

Макаки, яким пересадили нирки мініатюрної породи генномодифікованих свиней, прожили понад рік, а одна з них — більш ніж два роки, після трансплантації. Це наразі найдовший термін виживання після трансплантації органу тварини іншого виду. Успішний експеримент допоможе реалізувати практику пересадження органів свиней людям, зазначає сайт журналу Nature, у якому опублікували відповідне дослідження.

Гістологія нирки свині, яку пересадили макакам. Violette Paragas / eGenesis

Гістологія нирки свині, яку пересадили макакам. Violette Paragas / eGenesis

Як пересадили свинячі нирки макакам?

Ідея пересадки органів тварин людям обумовлена тим, що для всіх людей, які потребують трансплантації, не вистачає підхожих донорів серед людей. Органи свині розглядають варіантом для трансплантації, оскільки їхній розмір та анатомія подібні до людських. Між тим, імунна система приматів вкрай активно реагує на три чужорідні їм молекули з поверхні свинячих клітин, через що органи звичайних свиней не можуть прижитися. Щоб уникнути реакції, дослідники виводять породи свиней, яким генетичні модифікації заблокували вироблення трьох чужорідних молекул, а також додали сполук, які сприятимуть більшій сумісності органів двох видів тварин. Але дослідники з біотехнологічної компанії eGenesis модифікували рекордні 69 генів. Три із них блокують чужорідні приматам молекули, 59 — націлені на вірусні геноми у геномі свиней, а решта сім — допомагають уникнути відторгнення. Нирки таких свиней карликової породи пересадили піддослідним крабоїдним макакам (Macaca fascicularis).

Що стало з макаками?

Із 15 макак з генномодифікованими нирками свиней, дев'ять прожили більш як 50 днів. П'ятеро залишалися живими і через рік, а одна пережила і два роки після операції. Поки що це найбільший задокументований час життя із органом тварини іншого виду. Дослідники відмітили, що за біохімічними показниками нирки працювали справно. Автори сподіваються, що у людському організмі свинячі нирки протримаються ще довше, оскільки їх модифікували з урахуванням людських особливостей, а не макак.

Наступним кроком буде провести додаткові перевірки, щоб упевнитися, що генетична модифікація робить органи свині достатньо безпечними для трансплантації людям. Зокрема вчені відмічають, що вплив можуть мати значно більша вага та кров'яний тиск у людей, порівняно з макаками.

  • Американські лікарі нещодавно вдруге трансплантували свиняче серце людині із серцевою недостатністю, яка не могла отримати людський орган.