Магнітне поле Землі ослабло 41 тисячу років тому й перенесло полярні сяйва на екватор

Нове моделювання виявило, що близько 41 тисячі років тому потужність магнітного поля Землі зменшилося до 10 відсотків від сучасного рівня. Ця подія змістила магнітні полюси Землі до екваторіальних широт, а також зменшила захист планети від сонячного вітру, через що міг змінитися клімат. Своїми результатами науковці поділилися раніше на конференції, й тепер опублікували у статті в Science Advances.

Зміни магнітосфери Землі під час події слабшання магнітосфери (D), порівняно з сучасною магнітосферою (A). Білі лінії показують магнітне поле, а кольоровий фон відображає тиск плазми. Mukhopadhyay et al. / Science Advancews, 2025

Зміни магнітосфери Землі під час події слабшання магнітосфери (D), порівняно з сучасною магнітосферою (A). Білі лінії показують магнітне поле, а кольоровий фон відображає тиск плазми. Mukhopadhyay et al. / Science Advancews, 2025

Як магнітне поле планети може змінитися?

Магнітне поле вже мільярди років захищає Землю і її атмосферу від руйнівних потоків заряджених частинок з Сонця — сонячного вітру. І вважалося, що цей захист завжди лишався незмінним, адже виникає в результаті процесів у ядрі Землі.

Утім, дослідження давніх вулканічних порід та осадових шарів, які зберегли дані про характеристики магнітного поля Землі часу їхньої появи, свідчили, що воно все ж переживало зміни. Зокрема зниження потужності та навіть структури. Однією з таких подій був палеомагнітний екскурс Лашамп-Каргаполово, що відбувся 41 тисячу років тому. Що саме сталося тоді — з’ясовували вчені з Університету Мічигану спільно з колегами з наукових інститутів інших країн.

Як виявили ослаблення геомагнітного поля?

У своїй роботі дослідники провели тривимірну реконструкцію магнітного поля Землі та умов у космосі навколо під час Лашампської події. З’ясувалося, що під час піку екскурсу інтенсивність магнітного поля знизилася до 10 відсотків від сучасного рівня. Магнітна вісь Землі нахилилася більш ніж на 75 градусів. А саме поле втратило симетричність відносно осі обертання Землі та дипольну структуру, коли силові лінії поля виходять із одного полюса і входять в інший.

У результаті цього, наприклад, полярні сяйва вийшли далеко за межі Арктики й Антарктики — їх можна було спостерігати навіть у північній Африці та Австралії. Магнітосфера втричі зменшилася в розмірах і втратила типову симетрію, через що заряджені частинки з космосу змогли проникнути у земну атмосферу. Через це, імовірно, вона змінила хімічний склад, радіаційний фон посилився, а циркуляція змінилася, що могло вплинути і на клімат по Землі.

Нам загрожує подібне у майбутньому?

Як вважають науковці, подібні геомагнітні збурення можуть виникнути і у майбутньому. Вже зараз є свідчення про те, що магнітне поле Землі слабшає. Якщо подія, подібна досліджуваному екскурсу повториться, це могло б призвести до порушень у навігації, збоїв в електроніці й підвищеного радіаційного навантаження на поверхні Землі. Тож дослідники наголошують на важливості моніторингу стану магнітного поля нашої планети.

Магнітне поле Землі грає настільки важливу роль, що раніше його вдалося пов'язати з одним з масових вимирань. Виявилося, принесені магнітосферою зміни в атмосферу призвели до вимирання мегафауни Австралії та неандертальців Європи.