Люди виявилися щасливішими вранці. Але не в неділю
Дослідники встановили, що люди найчастіше повідомляють про гарне самопочуття вранці, менше — протягом дня, а найрідше — близько півночі. Також рівень щастя та задоволення життям відрізнявся залежно від дня тижня: так у робочі дні були вищими симптоми депресивних станів і тривожності, але й показники загального задоволення життям були вищими, ніж у неділю. Науковці пов’язують зміни протягом дня з добовими ритмами вироблення гормонів, а протягом тижня — з роботою. Дослідження опублікували в журналі BMJ Mental Health.
У які дні тижня люди були найщасливішими?
Згідно з відповідями близько 50 тисяч учасників дослідження, яке проводили під час пандемії ковіду для відстеження ментального здоров’я, науковці змогли виокремити три види коливань стану людини залежно від часу. Як виявилося, найбільше настрій був пов’язаний із часом дня, менше — з днем тижня, і найменше — з порою року. При цьому ні тижневі, ні сезонні зміни настрою не змінювали того, що найщасливішими люди почувалися зранку.
Показники задоволення життям і його цінності були вищими в понеділок і п’ятницю, ніж у неділю, а найщасливішими люди почувалися в понеділок, вівторок і п’ятницю. Депресивні та тривожні симптоми, а також відчуття самотності, були вищими взимку, ніж у будь-яку іншу пору року. Це допоможе краще планувати дослідження настрою людей, враховуючи денні, тижневі та сезонні коливання настрою. Крім того, дослідження вкаже періоди, коли людям більше потрібна психологічна підтримка, наприклад, вночі та взимку.
- Від часу дня залежить не лише настрій, але й навіть ефективність фізичних вправ. Виявилося, що заняття спортом о восьмій ранку та шостій вечора найбільше знижує ризик появи раку кишківника.
- А щоб зранку настрій був ще кращим, можна дотримуватися рекомендацій науковців щодо легкого прокидання. Вони з’ясували, що довша тривалість сну, раніше засинання та пізніше прокидання, фізична активність напередодні вдень і сніданки зі складнозасвоюваними вуглеводами сприяють ранковій бадьорості.