Люди пожертвували широким тазом заради швидшої ходьби. Це ускладнило пологи
Аналіз 180 локусів, тобто місць розташування генів на хромосомах, показав, що в процесі еволюції відбувся компроміс між прямоходінням і дітородженням. Через нього широкий таз, що сприяє легшому народженню дитини, став пов’язаним із повільнішою ходою та вищим ризиком остеоартрозу кульшового суглоба. Крім того, ширший таз виявився пов’язаним із вищим ризиком хвороб органів тазу, що додатково могло штовхати еволюцію в бік звуження тазу. Дослідження опублікували в журналі Science.
Для чого вивчали зв’язок між шириною тазу та ходьбою?
Уже протягом 60 років науковці намагаються зрозуміти, як людям вдається народжувати дітей з більшим об’ємом черепа та мозку, якщо для пристосування до прямоходіння таз людей став коротшим і вужчим, ніж у решти приматів. Для дослідження зв’язку між прямоходінням і дітородженням науковці проаналізували геном понад 30 тисяч британців, у яких також провели вимірювання щільності кісток за допомогою двохенергетичної рентгенівської денситометрії.
Науковці з’ясували, що від третини до майже половини всіх відмінностей у пропорціях тазу люди успадковують від батьків. Враховуючи зв’язок ширшого тазу з повільнішою ходою, а вужчого з ускладненням при пологах, дослідники виявили, що пристосування до прямоходіння штовхають еволюцію в бік вужчого тазу, тоді як пристосування до дітонародження — у бік ширшого.
Щоб збалансувати ці два еволюційні фактори, що протирічать одне одному, у людей з’явилася пряма залежність між розмірами родового каналу матері та черепа майбутньої дитини. Тобто зазвичай у жінок із вужчим тазом народжуються діти з меншою головою. Це суперечить попередній гіпотезі науковців про те, що люди можуть народжувати дітей із більшим черепом тому, що народжують їх на більш ранніх термінах. Як з’ясували науковці, люди виношують дітей не менше за інших приматів подібного розміру, що остаточно спростовує цю гіпотезу.
- Раніше науковці вже з’ясували, що пристосування до прямоходіння та народження дитини з великим черепом призвело до того, що під час проходження родовим каналом дитина має повертати голову та плечі.
- Але не лише в людей народжуються діти з великим черепом. Як виявилося, так само відбувається й у макак, але їхні самиці чомусь краще за людей переносять пологи.