Ліки від малярії допомогли полікувати полікістоз яєчників

Артемізиніни, поширені ліки від малярії, допомогли позбутися симптомів полікістозу яєчників, який є розповсюдженим захворюванням жіночої статевої системи і може призводити до безпліддя. Зокрема у 19 добровольців ці ліки знизили виділення тестостерону та врегулювали менструальний цикл, а також зменшили кількість кіст у яєчниках. Це допоможе створити ефективну терапію полікістозу, який зазвичай лікують симптоматично. Дослідження опублікували у журналі Science.

Малярійний паразит атакує еритроцит. NAID / Wikimedia Commons

Малярійний паразит атакує еритроцит. NAID / Wikimedia Commons

Як артемізиніни допомагають від полікістозу?

Науковці протестували ліки на моделях пацюків та пацієнтках із полікістозом, щоб виявити не лише ефект артемізинінів, але і механізми, за якими ці ліки можуть впливати на полікістоз. Виявилося, що артемізиніни, які походять з рослин роду Полин, блокують роботу транспортера, ключового для синтезу андрогенів, тобто чоловічих статевих гормонів.

Зниження вироблення андрогенів, зокрема і тестостерону, позитивно вплинуло на динаміку полікістозу у жінок-добровольців без появи значних побічних ефектів. У них знизилася концентрація анти-Мюллерівського гормону, високі рівні якого пов’язані з розвитком цієї хвороби, а будова фолікулів у яєчниках наблизилася до нормальної. Загалом це свідчить про значний потенціал артемізинінів для лікування полікістозу.

  • Запобігти старінню яєчників та безпліддю змогла харчова добавка спермідин. Вона вже спрацювала на мишах, тож науковці сподіваються, що вона допоможе і жінкам, які захочуть мати дітей у старшому віці