Ліки від хвороби Крона на основі антитіл успішно пройшли третю фазу випробувань

Мірікізумаб, ліки від хвороби Крона на основі антитіл успішно пройшли третю фазу клінічних випробувань, показавши значно більшу за плацебо ефективність. Оскільки хвороба Крона є хронічним запальним захворюванням травної системи, для її лікування застосували внутрішньовенне введення антитіл, які зв’язуються з прозапальною сполукою інтерлейкіном-23. Ефективність такого лікування довели на пацієнтах із середнім та важким перебігом хвороби, які не відповідали на стандартну терапію, тож мірікізумаб може допомогти тим, для кого раніше не було ефективного лікування. Про успіх випробування повідомили в журналі The Lancet.

Ліки від хвороби Крона на основі антитіл успішно пройшли третю фазу випробувань. Unsplash

Ліки від хвороби Крона на основі антитіл успішно пройшли третю фазу випробувань. Unsplash

Наскільки ефективними виявилися нові ліки?

Моноклональні, тобто здатні зв’язуватися з одним конкретним антигеном, антитіла мірікізумаб раніше показали свою ефективність проти неспецифічного виразкового коліту — іншого запального захворювання кишківника. Тому науковці вирішили випробувати їхню ефективність на 1065 пацієнтах із середнім чи важким перебігом хвороби Крона з 324 клінічних центрів у 33 країнах. Для цього проводили рандомізоване подвійне сліпе дослідження, де ні пацієнти, ні лікарі не знали, хто отримує активний препарат. Основними показниками ефективності були ремісія під час ендоскопічного обстеження та індекс активності хвороби Крона, який враховує больові відчуття, діарею та інші симптоми хвороби.

Як виявилося, ремісії за результатами ендоскопічного обстеження досягли 38 відсотків пацієнтів з хворобою Крона, які приймали мірікізумаб, порівняно з дев’ятьма відсотками у групі плацебо. Зниження індексу активності хвороби Крона до рівня ремісії досягли 45,4 відсотка пацієнтів, які приймали мірікізумаб, порівняно з 19,6 відсотка у групі плацебо. Частота побічних ефектів у групі, що приймала мірікізумаб, також була нижчою за групу плацебо — 10,3 відсотка проти 17,1. Таким чином, безпечність та ефективність мірікізумабу дозволять використовувати його як основну та підтримувальну терапію для пацієнтів з хворобою Крона, яка не піддається лікуванню іншими препаратами.

Які ще підходи до лікування хвороби Крона існують

🩸 Алгоритм машинного навчання зумів за показниками аналізу крові визначати хворобу Крона та виразковий коліт за вісім та три роки до появи симптомів відповідно.

🦠 Для протидії появі хвороби Крона у пацієнтів зі схильністю до неї, можна застосовувати бактерії. І науковці якраз показали, що окрема підгрупа імунних клітин здатна стимулювати ріст нормальних бактерій кишківника.

🐁 Потрійне блокування імунних клітин, залучених у прогресуванні хвороби Крона, допомогло позбутися цієї хвороби — поки що у випробуванні на мишах.