Аналіз крові вказав на запальну хворобу кишківника за вісім років до діагнозу

Алгоритм машинного навчання виявив ознаки запальної хвороби кишківника у результатах аналізу крові за вісім років до того, як пацієнти отримали відповідний діагноз. Дослідники сподіваються, що виявляючи характерні для патології показники крові, лікарі зможуть вчасно розпізнати важке захворювання та почати його лікування. Про статтю данських вчених у журналі Cell Reports Medicine пише The Guardian.

Getty

Getty

Навіщо цей аналіз?

На запальні хвороби кишківника, до яких входять хвороба Крона та виразковий коліт, хворіє близько семи мільйонів людей у світі, більшість молодих. І хворих стає дедалі більше, оскільки з 1990 року їхня кількість зросла на 85 відсотків. Обидві хвороби є автоімунними, тобто виникають через помилку в імунній системі, котра починає атакувати власний кишківник. Поки що вилікуватися від недуг неможливо, але наявне лікування допомагає сповільнити їхнє прогресування. Проте дуже часто захворювання діагностують вже на стадії, коли кишківник зазнав значного ураження і єдиним варіантом є операція зі встановлення стоми — утворення отвору в черевній порожнині, через який відходи життєдіяльності виводяться назовні у мішок-калоприймач.

Щоб покращити раннє виявлення запальних хвороб кишківника, науковці Ольборзького університету вирішили пошукати маркери недуг у крові 20 000 пацієнтів з діагностованою хворобою, але у зразках, які вони здали ще за кілька років до діагнозу. Результати порівнювали з аналізами 4,6 мільйона людей без запальної хвороби кишківника, використовуючи алгоритм машинного навчання.

Які результати отримали науковці?

Серед 17 гематологічних та біохімічних показників, як-от кількість імунних клітин різних типів, рівні мінералів, вітамінів і білків, вчені виявили зміни у 16 з них, які були пов'язані з наступним діагностуванням хвороб. Асоціація стала проявлятися ще за вісім років до діагностування хвороби Крона та за три роки до діагностування виразкового коліту. Більшість із цих змін самостійно не вказували на хворобу, а лише при розгляді у комплексі з іншими змінами.

Автори сподіваються, що подібний аналіз допоможе виявити запальні хвороби кишківника ще до того, як вони прогресують до потреби хірургічного лікування, а також виявляти людей у групі ризику хвороби.

  • Причини запальних хвороб кишківника достеменно невідомі, однак останні досліди списують недугу на локальну імунну реакцію у відповідь на нешкідливі білки їжі.
  • Інша робота показала, що стрес сприяє запаленню кишківника, причому через дію протизапальних сполук