Лазерний зв'язок вперше використали для передавання технічних даних з глибокого космосу

З глибокого космосу на Землю вперше передали технічні дані з космічного апарата, використовуючи замість звичного радіозв'язку лазерний. Зв'язувалися науковці зі станцією «Психея», що зараз знаходиться на відстані 226 мільйонів кілометрів від Землі — у півтора раза далі, ніж відстань від Землі до Сонця. Але попри відстань дані вдалося передати зі швидкістю, що у 25 разів більша, ніж вчені розраховували на початку експерименту. Про це розповіла Лабораторія реактивного руху NASA.

Пристрій для отримування і передавання лазерних сигналів, який розмістили на «Психеї». NASA / JPL-Caltech

Пристрій для отримування і передавання лазерних сигналів, який розмістили на «Психеї». NASA / JPL-Caltech

Як відбувався сеанс зв'язку й навіщо?

Щоб здійснити експеримент, ще перед запуском «Психеї» у космос для дослідження однойменного астероїда Головного поясу, вчені розмістили на станції пристрій для приймання і передавання лазерних сигналів. 8 квітня станції дали команду передати політні дані, використовуючи одночасно і цей пристрій, і звичний радіозв'язок. Передані лазером дані направилися на телескоп Гейла у Паломарській обсерваторії, тоді як радіодані науковці отримали через Мережу дальнього космічного зв'язку NASA, якою користується більшість космічних апаратів.

Положення станції під час експерименту. NASA / JPL-Caltech

Положення станції під час експерименту. NASA / JPL-Caltech

У результаті виявилося, що обидва канали зв'язку здатні доставити дані непошкодженими, але лазерний метод може бути до 100 разів швидшим. Під час експерименту швидкість передавання даних сягнула 25 мегабітів на секунду, що порівняно зі швидкістю, яку на Землі пропонує широкосмуговий доступ до інтернету. Утім, наразі лише «Психея» має доступ до цієї технології, і за межами експериментів лазерним зв'язком станція не користуватиметься. Її завданням є довести, що лазерний зв'язок можливо використовувати у далекому космосі, щоб NASA могла замінити радіозв'язок з космічними апаратами на нову Систему далекого оптичного зв'язку (DSOC).

  • Раніше цю ж лазерну технологію використали, щоб відправити на «Психею» і назад попередньо записане відео з котом Тейтерсом. Тоді, з відстані у 31 мільйон кілометрів, вдалося досягти швидкості передавання до 267 мегабіт на секунду.