Курці відрізнилися меншим об'ємом сірої речовини мозку у підлітковому віці

У людей, які пристрастилися до куріння, у підлітковому віці виявився меншим об'єм сірої речовини у мозку, ніж у людей без цієї шкідливої звички. Головно, зв'язок стосується сірої речовини у лівій вентромедіальній префронтальній корі — ділянці мозку, яка відповідає за самоконтроль та прийняття рішень. Стаття опублікована у журналі Nature Communications.

GIPHY

GIPHY

Як виявили зв'язок?

Куріння є найпоширенішою шкідливою звичкою і, за даними ВООЗ, до 2030 року внаслідок нього щороку у світі помиратиме 8 мільйонів людей. Оскільки зазвичай до сигарет звикають ще в підлітковому віці, коли активно розвивається ще не зрілий мозок, вчені консорціуму IMAGEN та Фуданського університету з колегами вирішили дослідити, які зміни в мозку пов'язані зі звичкою. Вони проаналізували результати магнітно-резонансної томографії мозку, а також опитування щодо особистих рис 2 000 14-річних підлітків, які відтак повторили обстеження у віці 19 та 23 років.

З'ясувалося, в учасників, які пристрастилися курити, у підлітковому віці був менший об'єм сірої речовини у лівій вентромедіальній префронтальній корі, навіть у той час, коли вони ще не почали курити. Таким чином цей показник можна розглядати як вагомий фактор ризику куріння у майбутньому, міркують науковці. Водночас зменшення сірої речовини у правій вентромедіальній префронтальній корі після початку куріння вказало на підтримання шкідливої звички.

Що означають ці результати?

Вчені пояснюють результати тим, що менший об'єм сірої речовини у лівій вентромедіальній префронтальній корі робить підлітків більш схильними до ризикованої поведінки, зокрема до соціально несприйнятного куріння дітей. А наступне зменшення через куріння об'єму правої вентромедіальної префронтальної кори порушує роботу системи винагород, змушуючи молодих людей активніше шукати винагороду, тобто враження, зокрема через сигарети, закрпілюючи залежність.

У такому разі допомогти боротися із тютюновою залежністю може лікування, націлене на збереження об'єму сірої речовини у правій вентромедіальній префронтальній корі або покращення роботи цієї ділянки. Можливо, цього можна досягти неінвазивною магнітною стимуляцією мозку.

  • Боротьба з курінням важлива у будь-якому віці. Однак нещодавнє дослідження показало, що найкращим часом кинути палити є вік до 45 років, що дозволить зменшити надмірний ризик смерті через шкідливу звичку на 90 відсотків.

👋 Підпишіться на наш телеграм-канал чи інстаграм та не пропускайте найцікавіше зі світу науки!