Краще орієнтування чоловіків за жінок пояснили особливостями виховання

Кращу навичку чоловіків в орієнтуванні назвали результатом культурного середовища, яке породжує відмінності у вихованні хлопчиків і дівчаток, а не проявом еволюційного пристосування. Можливо, хлопчиків більше заохочують до ігор і проведення часу загалом на відкритому просторі, що сприяє розвитку навички орієнтування, розповідає New Scientist. Дослідження опубліковане у журналі Royal Society Open Science.

GIPHY

GIPHY

Як дотепер пояснювали відмінність?

Численні дослідження та їхній аналіз показали, що чоловіки загалом перевершують жінок у навичках орієнтування у просторі. Але однозначного пояснення закономірності все ще не знайшли. Найчастіше науковці схиляються до версії, що чоловіки мають вроджене краще відчуття орієнтації, яке закріпилося з доісторичних часів, коли чоловіки мусили долати великі відстані під час полювання. У таких умовах пристосування могло допомагати знаходити шлях, зокрема додому. Але тоді подібне мали б спостерігати і в самців інших видів тварин, які долають більші дистанції, ніж самки. Перевірити це взялися науковці Університету Іллінойсу з американськими колегами, порівнявши, як залежить орієнтування тварин від того, наскільки далеко вони схильні відходити від домівки. Для цього автори проаналізували 66 попередньо опублікованих статей.

Що показало дослідження?

З'ясувалося, що навичка орієнтування загалом не залежить від того, які відстані схильна долати тварина. Це узгоджується з попереднім подібним дослідженням авторів, у якому на вибірці з 11 видів виявили лише незначне краще орієнтування самців.

Тож науковці підсумовують, що, найімовірніше, за переважання чоловіків в орієнтуванні у просторі відповідає культурне середовище. Так, при вихованні хлопчиків частіше зосереджуються на діяльностях, які потребують відкритого простору. Натомість дівчаток часто заохочують домашніми заняттями, що особливо властиво для західних суспільств. Але не виключено, що річ у біологічних статевих відмінностях, наприклад, гормональних, що здатні впливати на багато рис, зокрема когнітивні.