Космічна обсерваторія Фермі показала 14-річне гамма-світіння неба

Астрономи поділилися відео із кадрами 14 років спостережень обсерваторії Фермі за гамма-випромінюванням — найенергійнішим випромінюванням у космосі, яке виникає через активність чорних дір у далеких галактиках чи нейтронних зір. На відео зображена центральна площина нашої Галактики, а також простір за її межами, що світиться через космічні гамма-промені різної потужності. Відео опублікувала Національна прискорювальна лабораторія США SLAC.

Таймлапс-відео світіння неба у гамма-діапазоні. NASA Goddard / YouTube

Навіщо астрономам обсерваторія для космічних променів?

Шестихвилинне відео висвітлює результат 14 років роботи обсерваторії на низькій навколоземній орбіті. Кожні три години обсерваторія встигає обстежити все небо, видиме з її орбіти, реєструючи гамма-промені енергією від 20 мільйонів до 300 мільярдів електронвольтів. Для порівняння, енергія променів видимого світла складає від 2 до 3 електронвольтів. Наразі Фермі зареєструвала понад сім тисяч джерел гамма-випромінювання, частина з яких знаходиться не лише у нашій Галактиці, а і за її межами. Їхнє світло долало мільйони світлових років до телескопа, взаємодіючи на шляху із міжгалактичним і міжзоряним простором. Завдяки Фермі астрономи отримали можливість описати активність найекстремальніших об'єктів у Всесвіті, а також оцінити їхній вплив на нашу Галактику і нашу планету.

  • Гамма-промені впливають і на космічну погоду на Землі. Так нещодавно з'ясувалося, що короткі спалахи гамма-випромінювання, які долітають Землі, можуть збурювати її іоносферу, загрожуючи озоновому шару Землі на рівні із сонячними спалахами