Компанія Cortical Labs запустила продаж першого біокомп’ютера

Компанія Cortical Labs запустила продаж першого комп’ютера, роботу якого забезпечують людські чи тваринні нейрони. Розробники стверджують, що він набагато швидше навчається та обробляє інформацію, ніж класичні моделі штучного інтелекту. У компанії зазначають, що технологія може знайти застосування для етичного дослідження того, як працює мозок тварин. Для проведення досліджень науковці зможуть придбати або саму установку з нейронами, або віддалений доступ до неї. Про це повідомив New Atlas.

Внутрішня будова боксів, які дозволяють проводити обробку інформації з допомогою клітин. New Atlas

Внутрішня будова боксів, які дозволяють проводити обробку інформації з допомогою клітин. New Atlas

Чим біокомп’ютер відрізняється від звичайного?

Для тренування звичайних моделей штучного інтелекту використовують чипи на кремнієвих напівпровідниках, як і в більшості сучасних комп’ютерів. Водночас принцип біокомп’ютера полягає в тому, щоб використовувати природну ефективну систему для обробки сигналів й обчислень, як у мозку тварин або людини.

У 2022 році компанія Cortical Labs вже показала, що такий біокомп’ютер можна навчити грати в Pong, тобто одну з найпростіших комп’ютерних ігор. Однак у нова модель, за словами компанії, може мати набагато ширші можливості.

Як розробляли новий біокомп’ютер?

Нова розробка компанії, CL1, складається з боксу, всередині якого знаходяться нейрони, що походять зі стовбурових клітин людини чи тварин. Дослідники розробили два підходи для вирощування цих нейронів: один дозволяє отримувати нейрони одного типу доволі швидко, а інший — різні типи нейронів й інших клітин, як у справжньому мозку. Для підтримки життєдіяльності нейронів протягом шести місяців бокс містить рідину з поживними речовинами, яку постійно перемішують та насичують киснем.

Дослідник під час тестування боксів біокомп'ютера. New Atlas

Дослідник під час тестування боксів біокомп'ютера. New Atlas

Для з’єднання клітин із комп’ютерами використовують металеві мікроелектроди, вбудовані у скляну підкладку. Порівняно з першим дизайном, де використовували кремнієві чипи, цей підхід дозволяє отримати чистіший сигнал та уникнути накопичення заряду на клітинах, яке скорочує їхню тривалість життя. Далі бокс може виводити результати обчислень на інші пристрої за допомогою вбудованих портів.

Яке майбутнє в нового біокомп’ютера?

Біокомп’ютер CL1 є першою сходинкою на шляху до створення найменшого повноцінного мозку — проєкту, в якому з найменшої кількості клітин мозку вдасться створити повноцінний мозок зі здатністю працювати не гірше за людський. Зокрема і для втілення цього проєкту компанія Cortical Labs заохочує дослідників з усього світу використовувати їхню розробку в галузях від розробки ліків до клінічних випробувань, щоб зрозуміти можливості й обмеження CL1. Можливо, у майбутньому такий біокомп’ютер на основі нейронів замінить звичайний, наприклад, у керуванні роботами.

  • Між іншим, успіх Cortical Labs з грою в Pong повторили й інші дослідники, які використали ще простішу систему — гідрогель. Штучний інтелект на основі нього також зумів пограти в гру та навчатися в процесі.