Кофеїн допоміг мурахам вчитися швидше знаходити шлях до їжі

Вживання кофеїну допомогло мурахам все швидше знаходити шлях до їжі з кожною наступною спробою. Оскільки швидкість пересування мурах не збільшилася, науковці припустили, що кофеїн покращував здатність запам’ятовувати шлях, через що мурахи йшли до їжі більш прямою дорогою. Однак високі дози кофеїну знижували швидкість знаходження їжі, а часом виявлялися смертельними. Це знання допоможе ефективніше боротися з інвазивними видами мурах. Про відкриття повідомили німецькі вчені у журналі iScience.

GIPHY

GIPHY

Наскільки сильним був вплив кофеїну?

Щоб дослідити вплив кофеїну на навчання, інвазивних у Європі аргентинських мурах (Linepithema humile) поділили на контрольну та тестові групи. Для контрольної групи вчені поміщали краплю цукрового сиропу на одне й те саме місце на столі, а для тестових груп до сиропу додавали різні концентрації кофеїну. Тоді науковці фіксували час, за який мурахи дістануться до їжі, та кривизну їхнього шляху, виконуючи п’ять таких повторів для кожної комахи.

Виявилося, що у контрольній групі час, за який мурахи знаходили їжу, скорочувався на 5,6 відсотка з кожною новою спробою, а за високої концентрації кофеїну у 2000 мільйонних часток — всього на 3,1 відсотка. Оптимальними ж були концентрації 25 та 250 мільйонних часток — за таких умов час скорочувався на 27,8 та 43,5 відсотка з кожною новою спробою відповідно. Крім того, під впливом таких доз кофеїну шлях мурах до їжі був набагато рівнішим, ніж у контрольної групи.

Таким чином, вчені показали, що кофеїн у помірних концентраціях може покращувати здатність мурах до навчання. Вони сподіваються, що ці знання допоможуть створювати ефективніші пастки для боротьби з аргентинськими мурахами, які є інвазивним видом у Європі.

  • Мурахи не перші комахи, що продемонстрували підвищену здатність до навчання під дією кофеїну. Раніше ми вже писали про те, як кофеїн допоміг джмелям ефективніше збирати нектар.
  • Крім того, кофеїн у складі еспресо перешкодив накопиченню білка, який спричиняє хворобу Альцгеймера. Тож цілком імовірно, що він позитивно впливатиме і на пам’ять у людей.