Клопи виростили на ногах гриби, щоб вберегти потомство від паразитичних ос

Клопів помітили за вирощуванням на своїх ногах грибів, які захищають їхні яйця від паразитичних ос. Для розведення грибів у комах навіть існує пристосований для цього орган на задніх кінцівках, з якого самки покривають яйця гіфами грибів. Оскільки клопи часто завдають знаної шкоди урожаю, нові знання можуть допомогти створити новітні ефективні методи боротьби з ними. Спостереження опубліковане на biorxiv.

Клоп роду Megymenum. Young Swee Ming / Shutterstock

Клоп роду Megymenum. Young Swee Ming / Shutterstock


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Як помітили грибні ферми на ногах клопів?

Вивчаючи клопів Megymenum gracilicorne, що можуть шкодити огіркам і гарбузам, вчені помітили на задніх ногах самок пористу виїмку, наповнену волокнистими гіфами різних видів грибів. Для тварин це не просто не завдавало клопоту, а навпаки, після відкладання яєць вони регулярно зішкрібали однією ногою гриби з іншої та покривали ними кладку. За декілька днів яйця ставали повністю покриті гіфами, і коли з них вилуплювалися німфи, вони опинялися покритими тими ж грибами до першої линьки.

Самка клопа Megymenum gracilicorne з грибами на задніх ногах. Takanori Nishino et al. / biorxiv, 2024

Самка клопа Megymenum gracilicorne з грибами на задніх ногах. Takanori Nishino et al. / biorxiv, 2024

Спершу вчені припустили, що грибне покриття захищає потомство від хижаків, однак це припущення не підтвердилося. Відповідь знайшлася, лише коли за клопами поспостерігали у дикій природі. Науковці помітили, що яйця клопів часто уражаються паразитичними осами, які відкладають у них власні яйця. Однак коли яйця клопів покриті достатньо густо грибами, то їм важче пробитися крізь захист.

  • Інших клопів нещодавно застали за тим, як вони обмазують себе липким секретом із рослин. Вони вчиняють так не заради захисту, а щоб ефективніше хапати здобич.