Клопи покрили себе липкою смолою, щоб ефективніше хапати здобич

Австралійські біологи з'ясували, що покриття тіла липким секретом рослин допомагає клопам роду Gorareduvius ловити здобич. Вчені міркують, що таку поведінку можна розглядати як рідкісне серед комах використання інструментів, але примітивне й незалежне від навчання. Спостереження детально описане в журналі Biology Letters.

Fernando G. Soley, Marie E. Herberstein / Biology Letters, 2023

Fernando G. Soley, Marie E. Herberstein / Biology Letters, 2023

Чим себе обмазують клопи?

Серед клопів родини редувіїд (Reduviidae) відомі декілька видів, що регулярно покривають себе липкими смолами рослин. Причини такої поведінки достеменно не вивчені, але висуваються припущення, що це допомагає їм уникати хижаків, захищати відкладені яйця або ж полювати. Перевірити останнє взялися науковці Університету Маккуорі, поспостерігавши в дикій природі Австралії та в лабораторії за близько сотнею представників редувіїд роду Gorareduvius, яких помічали за зішкрібанням та нанесенням на себе смоли з трави Triodia bitextura. Вчені хотіли з'ясувати, чи допомагає комахам липкий секрет рослин ловити здобич, тому одним давали себе покрити ним, а іншим — змивали з тіла нанесену смолу.

Як смола допомагає клопам?

З'ясувалося, що клопи за нагоди старанно покривають себе смолою, особливу увагу приділяючи переднім ногам. Причому це стосувалося як дорослих диких клопів, так і вирощених в ізоляції незрілих особин. Таке покриття виявилося справді корисним для ловлі здобичі: комахи мали на 26 відсотків вищі шанси схопити мураху чи муху при кожному нападі, а позбавлені смоли клопи робили вдвічі більше спроб ловлі. Хоча здобич не прикріплювалася повністю до липкого тіла клопа, але смола сповільнювала її дії і реакцію, заважаючи визволенню.

Незрілі і дорослі особини наносять на себе смолу. Fernando G. Soley, Marie E. Herberstein / Biology Letters, 2023

Вчені вважають, спостережувану поведінку клопів можна розглядати як використання інструменту, оскільки комахи використовують елемент довкілля заради досягнення власних цілей. Однак те, що такі дії вчиняють навіть клопи, які щойно з'явилися на світ, свідчить про примітивну вроджену схильність до використання інструменту, а не винахідливість, як у більш розвинених тварин, як-от птахів чи приматів.

Одними з останніх, хто показав свої навички використання та виготовлення інструментів, були какаду. Ці птахи готують цілі набори інструментів та правильно підбирають їх до кожного окремого завдання.