Кити «одяглися» у водорості заради гри

Аналіз понад сотні відео вказав, що кити носять на собі жмути з водоростей заради гри. Утім, така поведінка може мати й інші вигоди, як-от допомагати позбуватися зовнішніх паразитів чи загоювати рани, пишуть австралійські вчені у Journal of Marine Science and Engineering.

Горбатий кит із бурими водоростями на голові. Jan-Olaf Meynecke, Hilla Kela / Journal of Marine Science and Engineering, 2023

Горбатий кит із бурими водоростями на голові. Jan-Olaf Meynecke, Hilla Kela / Journal of Marine Science and Engineering, 2023

Як кити «одягають» водорості?

Китів різних видів, зокрема сірих (Eschrichtius robustus), південних (Eubalaena) та горбатих (Megaptera novaeangliae), не раз помічали із водоростями на голові чи інших частинах тіла, зокрема плавцях. Причому це не було сміттям, що випадково прикріпилося до китів, оскільки тварин заставали і за навмисним «одяганням» водоростей на себе, і за взаємодією з ними тертям об них та плаванням із ними. Причини такої поведінки достеменно невідомі, і саме це спонукало вчених Університету Гріффіта детально її дослідити. Для цього дослідники проаналізували 105 непов'язаних випадків взаємодії горбатих китів із водоростями, проаналізувавши відео з тваринами у соцмережах.

Чому китам подобаються водорості?

Результати вказали, що здебільшого кити контактують із водоростями головою, рідше іншими частинами тіла. У жодному випадку вчені не спостерігали явних спроб кита позбутися водоростей, хоч взаємодія з ними тривала хвилини, часом до години. Навпаки, тварини могли навмисне підпливати до водоростей та поміщати їх на себе, а іноді взаємодіяли з ними групами з кількох особин.

Горбатий кит взаємодіє з водоростями в Каліфорнії. Tyler Reynolds / Youtube

Судячи з поведінки китів, їм просто подобається взаємодіяти з водоростями і це для них своєрідна гра. Тварини самі ініціювали контакт із водоростями, не мали при цьому ознак стресу, а взаємодія не нагадувала інші, практичніші види діяльності. Можливо, їм подобається стимуляція м'якими водоростями їхньої шкіри, особливо численних нервових закінчень на чутливій передній частині голови. Між тим, вчені не відкидають можливість того, що водорості якимось чином допомагають китам позбуватися зовнішніх паразитів або лікувати поранення завдяки вмісту речовин з антимікробними властивостями. Але цю версію ще слід перевірити у наступних дослідженнях.

  • Може, водорості й ефективні, але водночас кити не проти, щоб їх почистили від китових вошей люди вручну. До капітана одного з туристичних кораблів у Мексиці сірі кити стали регулярно навідуватися за таким грумінгом.