Китайська станція «Зонд Айнштайна» надіслала перші фото з космосу

Космічна станція «Зонд Айнштайна», створена у співпраці китайської і європейської космічних агенцій, надіслала своє перше фото з космосу. Панорамна світлина зображає рентгенівське світіння нашої Галактики, яке створюють спалахи наднових, нейтронні зорі та інші екстремальні джерела, здатні генерувати рентгенівське випромінювання. Завдяки «Зонду Айнштайна» астрономи вже мають можливість стежити за цими об'єктами, хоч станція ще знаходиться на етапі підготовки до наукової роботи, розповідає Європейська космічна агенція.

Світлина, яку отримали завдяки роботі «Зонду Айнштайна». EPSC, NAO / CAS; DSS; ESO

Світлина, яку отримали завдяки роботі «Зонду Айнштайна». EPSC, NAO / CAS; DSS; ESO

Що особливого у станції?

За рентгенівським випромінюванням у нашій Галактиці, яке має вивчати «Зонд Айнштайна», сьогодні з космосу стежить ще низка телескопів, як-от «Чандра», XRISM і XMM-Newton. Утім, всі вони мають доволі вузьке поле зору, тоді як «Зонд Айнштайна» зможе побачити рентгенівське світіння майже всієї небесної сфери. Це можливо завдяки ширококутному телескопу WXT на борту станції, який має таку структуру дзеркал, яка дозволяє за один знімок охоплювати 10 відсотків всієї небесної сфери.

Всього за три оберти навколо Землі, які займуть 96 хвилин, «Зонд Айнштайна» огляне всю небесну сферу. А детальні зображення джерел рентгенівського випромінювання зробить високочутливий телескоп FXT. Наразі минуло майже чотири місяці з моменту, як станція вийшла на свою наукову орбіту на висоті 600 кілометрів над Землею. Але астрономи повідомили, що вже змогли оглянути з її допомогою рентгенівське світло від 127 зір, а також від 14 тимчасових джерел рентгенівського випромінювання. Очікується, що повноцінну наукову роботу «Зонд Айнштайна» розпочне в середині червня, коли команда місії завершить калібрування наукових інструментів станції.

  • Свої перші світлини з космосу нещодавно також надіслала і японська рентгенівська обсерваторія XRISM. Вона націлилася на туманність, що лишилася після вибуху зорі у нашій сусідній галактиці Велика Магелланова Хмара.