Кільця дерев видали найпотужніший в історії Землі сонячний спалах. Він відбувся 14 300 років тому

Давні французькі дерева зберегли пам'ять про один із найпотужніших сонячних спалахів, що дістався Землі. Радіовуглецевий аналіз кілець 140 напівскам'янілих стовбурів виявив у них сліди впливу високоенергетичних сонячних частинок, що близько 14 300 років тому могли спричинити на Землі потужну геомагнітну бурю. Сьогодні ця подія призвела б до втрат супутників та відключення електромереж, розповідає видання New Scientist. Стаття науковців опублікована у Philosophical Transactions of the Royal Society A.

Один зі стовбурів, які досліджували науковці. Cécile Miramont

Один зі стовбурів, які досліджували науковці. Cécile Miramont

Як спалахи на Сонці впливають на Землю?

На Сонці регулярно відбуваються потужні спалахи, під час яких у короні світила різко зростає інтенсивність випромінювання, а у космос викидаються високоенергетичні частинки та корональна маса. Ці викиди не завжди направлені на Землю. Але якщо сонячні частинки все ж дістануться земної атмосфери, то виникнуть полярні сяйва, а магнітне поле нашої планети може збурюватися, що призведе до геомагнітних бур, які здатні впливати на електричну інфраструктуру.

Утім, наслідки сонячної активності можуть зберігатися не лише у записах астрономів, а й у кризі чи деревах — у вигляді частинок радіоактивного вуглецю. За ними науковці досліджують минуле нашого світила та намагаються спрогнозувати його активність. Новий «запис» про сонячні спалахи знайшли французькі науковці з Колеж де Франс під час дослідження старих дерев.

Що показали дерева?

Через ерозію берегу біля французької річки науковці виявили 140 стовбурів дерев, які почали піддаватися скам'янінню. У них вчені знайшли аномально завищені рівні вуглецю-14 — ізотопу, який утворюється при потраплянні космічних променів у земну атмосферу. За візерунком дослідники вчені визначили, що вуглецева аномалія відбулася приблизно 14 300 років тому. Порівнюючи цей вуглецевий сплеск із оцінками вмісту берилію у гренландській кризі, який також виникає через вплив космічних променів, науковці припустили, що у цей час Землю накрило величезними обсягами високоенергетичних сонячних частинок. Вчені сподіваються, що їхнє дослідження допоможе краще зрозуміти не лише вплив Сонця на Землю у минулому, а і передбачати активність світила на майбутнє, щоб захистити сучасну інфраструктуру від її впливу.

  • Раніше стовбури дерев допомогли реконструювати тисячоліття сонячної активності та навіть виявити слід спалаху наднової.