Кам’яні споруди у Саудівській Аравії виявилися одними з найстаріших у світі

Міжнародна команда вчених провела найдетальніше дослідження мустатилів — кам’яних споруд, що знаходяться у Саудівській Аравії. Виявилося, що їх було створено у 5 тисячолітті до нашої ери. Отже, вони одні з найстаріших у світі споруд. Про це повідомляють автори статті у журналі Holocene.

Що це за споруди?

Мустатіли — це споруди, що схожі на огорожу, утворені шляхом складання каменів. Їх збудували люди, які мешкали на території сучасної Саудівської Аравії тисячі років тому. Арабською слово “мустатіл” означає прямокутник. Ці низькі стіни дійсно мали прямокутну форму. Втім, зараз більшу частину неможливо ідентифікувати з поверхні, тож їхнє дослідження включає також зображення, зроблені за допомогою літаків та супутників. Довгий час мустатіли вважалися воротами, адже зверху ці споруди їх нагадують.

Про що вдалося дізнатися?

Археологи провели масштабне дослідження, що включає усі відомі мустатіли. Для цього вони як вивчали супутникові знімки, так і аналізували споруди на місці. Під час одного з візитів вони отримали дозвіл зібрати залишки деревного вугілля, які використали для того, щоб дізнатися вік укріплення. Виявилося, що мустатіли були споруджені у 5 тисячолітті до нашої ери.

Всього дослідники задокументували 104 мустатіли розмірами від 15 до 616 метрів, що знаходяться на південних краях пустелі Нефуд. Вони вважають, що в інших куточках країни, скоріш за все, є багато таких споруд. Також вчені відзначили, що мустатіли розташовувалися на різних місцевостях, деякі навіть знаходилися на схилах вулканів.

Археологам майже нічого невідомо про призначення споруд, хоча існує припущення, що вони могли слугувати захоплення тварин.