Слідкуйте за нами в Instagram

Індійський зонд простежив за одним із найпотужніших сонячних спалахів

Індійський зонд «Адітья-L1» зафіксував, як на Сонці відбувся спалах найпотужнішого класу Х. Спостереження зонда дозволили розгледіти, як спалах вплинув на різні шари атмосфери Сонця. Зокрема вдалося вперше підтвердити, що енергія від таких подій шириться усією атмосферою світила. Результати спостережень опубліковані в The Astrophysical Journal Letters.

Художнє зображення «Адітья-L1» на тлі Сонця. IRSO / Robert Lea

Художнє зображення «Адітья-L1» на тлі Сонця. IRSO / Robert Lea

Як вдалося зазнімкувати цей спалах?

Індійський зонд «Адітья-L1» (Aditya-L1) знаходиться в унікальній для спостережень за Сонцем точці — у точці Лагранжа L1, за 1,5 мільйона кілометрів від Землі, що дає йому безперервний огляд світила. За спалахом 22 лютого 2024 року спостерігали сім наукових інструментів, у тому числі сонячний ультрафіолетовий телескоп, який отримав перші зображення сонячних спалахів у ближньому ультрафіолетовому діапазоні. Разом із ним працював спектрометр SoLEXS, що дозволив оцінити нагрівання верхніх шарів атмосфери Сонця під час спалаху.

Спалах, який спостерігав зонд. ISRO / SUIT / Aditya-L1

Спалах, який спостерігав зонд. ISRO / SUIT / Aditya-L1

Спалах, який спостерігав зонд віднесли до класу X6.3, і за словами науковців, він є одним із найпотужніших на Сонці за останні роки. Дані, отримані «Адітья-L1», показали, що енергія, вивільнена внаслідок спалаху, розподілялася через всі шари атмосфери Сонця, від фотосфери до корони. Геліофізики сподіваються, що їхні результати допоможуть краще зрозуміти, як нагрівається корона Сонця, щоб у майбутньому краще прогнозувати погоду на світилі і його еволюцію.

  • Сонячні спалахи виникають в активних областях нашої зорі — сонячних плямах. І у лютому Сонце повернуло до Землі таку пляму, що за розміром була вдвічі більша за Юпітер і загрожувала подібними спалахами Х класу.