Хвороби Альцгеймера та травної системи проявили генетичну схожість

Дослідження австралійських науковців показало, що генетичні фактори ризику захворювань травної системи значною мірою перекриваються із генетичними особливостями, що пов'язані з вищим ризиком розвитку хвороби Альцгеймера. Це підкріплює давню думку про пов'язаність двох типів хвороб, яка виникла через часте виявлення деменції та хвороб ШКТ разом, і дає надію на створення нових ефективних методів лікування станів через краще розуміння механізму їх розвитку. Результати опубліковані в журналі Communications Biology.

iStock

iStock

Який може бути зв'язок між хворобою мозку й травної системи?

Хвороба Альцгеймера — це найпоширеніший тип деменції, що уражає переважно літніх людей і супроводжується нейродегенеративними змінами мозку та зниженням когнітивних здібностей. Останніми роками зростає увага до цього захворювання, зокрема через те, що у людській популяції спостерігається збільшення частки літніх людей, а отже й деменції. Водночас ефективного лікування хвороби Альцгеймера досі не розроблено, однією з причин чого є неповне розуміння механізмів її розвитку. Низка досліджень виявляли зв'язок захворювання із порушеннями роботи травної системи, у тому числі розладом мікробіому кишківника чи гастритом. Наприклад, наявність гастриту супроводжується вдвічі більшим ризиком деменції. Вчені з Університету Едіт Ковен та Квінслендського технологічного університету вирішили з'ясувати, чи є між цими різними типами недуг — мозку та травної системи — зв'язок на рівні генетики.

Як шукали зв'язок хвороб?

Чимало попередніх досліджень вже займалися визначенням генетичних особливостей окремо для хвороби Альцгеймера та хвороб травної системи. Вони охоплювали виявлення точкових відмінностей генів і цілих ділянок геному, пов'язаних із недугами. А в новій роботі вчені вирішили об'єднати ці раніше отримати знання, щоб порівняти, чи є схожі аспекти у генетичних факторах ризику хвороби Альцгеймера та таких порушень роботи травної системи як гастроезофагеальна рефлюксна хвороба, пептична виразка, сидром подразненого кишківника, гастродуоденіт, запальна хвороба кишківника та дивертикуліт. Так науковці проаналізували інформацію про більш ніж 450 тисяч учасників.

Що спільного мають досліджувані хвороби?

Дослідники запевняють, що виявили позитивну й суттєву кореляцію хвороби Альцгеймера з усіма вищеописаними досліджуваними хворобами травної системи, окрім запальної хвороби кишечника. Важливо, що вчені не знайшли вагомих свідчень наслідкових зв'язків, тобто поки що немає підстав вважати, що хвороби травної системи призводять до деменції. Однак у їхній основі можуть бути спільні механізми розвитку, розуміючи які, можна знайти нові способи запобігання хворобі Альцгеймера.

Цікаво, що у хвороб значною мірою перекривалися гени, які залучені до метаболізму ліпідів та аутоімунних процесів. Із цього науковці припускають, що до розвитку захворювань може бути залучений холестерин. На це наводять попередні дослідження, які показали, що при хворобі Альцгеймера спостерігається підвищення рівня холестерину, яке може порушувати цілісність гематоенцефалічного бар'єра та пов'язане з проявами деменції. Високі рівні холестерину також вважають супутнім фактором деяких хвороб травної системи, зокрема гастриту. Тому не виключено, що наступні дослідження виявлять доцільність використання ліків для зниження рівня холестерину при терапії хвороби Альцгеймера й порушень травної системи.