Хронічний стрес пошкодив кишківник зміною мікробіому

Хронічний стрес призвів у мишей до змін у кишковому мікробіомі, які знижують здатність кишківника протистояти патогенним бактеріям. Імовірно, це один із механізмів, які стоять за розвитком запальної хвороби кишківника, пише сайт журналу Nature. Стаття опублікована у журналі Cell Metabolism.

Поверхня тонкої кишки під мікроскопом. Steve Gschmeissner / Science Photo Library via Alamy

Поверхня тонкої кишки під мікроскопом. Steve Gschmeissner / Science Photo Library via Alamy


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Як стрес пов'язали з запаленням кишківника?

Оскільки запальну хворобу кишківника, яка проявляється болем у животі та діареєю, пов'язують із хронічним стресом, вчені Нанкінського університету вирішили дослідити причину зв'язку на мишах. Вони помістили мишей у стресові умови на два тижні і з'ясувалося, що у кишківнику тварин знизилася кількість клітин, які у нормі захищають його поверхню від патогенних бактерій. Причиною цього визначили порушення метаболічного шляху, який утворює ці клітини і стовбурових. Вчені знайшли пояснення цьому розладу у змінах мікробіому. Бактерії роду Lactobacillus, які природно живуть у кишківнику, розрослися під час стресу, а сполука індол-3-ацетат, яку вони виробляють, перешкодила перетворенню стовбурових клітин кишечника у захисні клітини. Але науковці виявили і можливу протидію механізму — додаючи мишам у стресі харчову добавку альфа-кетоглутарат, вдалося підтримати перетворення стовбурових клітин у захисні клітини.

  • Іншим фактором запальної хвороби кишківника раніше виявилася локальна імунна реакція на нешкідливі білки їжі. Механізм схожий на прояв алергічної реакції.